Haberler

07 Haziran 2022

Gönüllü Sağlık Ekibinden Afganistanlılara Sağlık Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yeryüzü Doktorları Derneği iş birliğinde oluşturulan 11 kişilik gönüllü sağlık ekibi, Afganistan vatandaşlarına muayene, tedavi ve ameliyat hizmeti sundu.

TİKA ve Yeryüzü Doktorları Derneği iş birliğinde oluşturulan, aralarında 2 üroloji uzmanı ve anestezi hekimi, 2 ameliyat hemşiresi ve anestezi teknikeri ile 3 koordinatör bulunan 11 kişilik sağlık ekibi, 18-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Afganistan’ın başkenti Kabil’de üroloji alanında muayene, tedavi ve ameliyat hizmeti sundu.

120 muayene, 36 ameliyat gerçekleştirildi

Maddi ve teknik yetersizliklerden dolayı sağlık hizmetlerine ulaşamayan Afganistan vatandaşlarını bir dizi sağlık taramasından geçiren ekip, Afganistan Islamic Medical Association’un destekleriyle Al-Hayat hastanesinde 120 muayene ve 36 ameliyat gerçekleştirdi.

Sağlık ekibi ayrıca uygulamalı ve teorik olarak Afganistanlı sağlık çalışanlarına eğitimler düzenleyerek, bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Balkan Arıcılığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü iş birliğinde, Balkan ülkelerinden katılan uzman arıcılara yönelik Ordu ilinde ileri düzey “Balkan Ülkeleri Ana Arı Eğitimi” gerçekleştirildi. Ülkemizin kapasitesini...