Haberler

07 Haziran 2022

TİKA’dan Balkan Arıcılığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü iş birliğinde, Balkan ülkelerinden katılan uzman arıcılara yönelik Ordu ilinde ileri düzey “Balkan Ülkeleri Ana Arı Eğitimi” gerçekleştirildi.

Ülkemizin kapasitesini ve uzmanlarımızın tecrübesini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmak amacıyla gerçekleştirilen eğitime; Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ülkelerinden toplam 10 uzman arıcı katıldı.

5 gün süren ve özel sektör uygulamaları, Karadeniz Bölgesi florasının arıcılık yönünden tetkik edilmesine yönelik konuların işlendiği eğitim, teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Eğitim programı çerçevesinde katılımcılar, Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M.Hilmi Güler’i makamlarında ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdiler.

Sırbistan’dan gelen Mirsad Hodzic ”Uzun yıllar arıcılık yapmama rağmen burada çok güzel bir eğitim aldığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Karadağ’dan gelen Amer Dautoviç ise Türkiye’nin arıcılık alanında çok iyi konumda olduğunu vurgulayarak “Böyle bir ülkede eğitim almak bizim için çok önemli oldu. Emek verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Eğitim, katılımcılara sertifikalarının dağıtılmasıyla sona erdi.

 

Sonraki Haber

Ebru Sanatı TİKA aracılığıyla Zanzibar’da Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ile Tut Elimi Derneği ve Assalam Vakfı iş birliğinde Tanzanya’da ebru sanatı atölye çalışması yapıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen proje ile Tut Elimi Derneği...