Haberler

21 Haziran 2018

Gürcistan’da Sovyet Birliği Sürgünleri ve Sürgün Mağdurlarının Topluma Entegrasyonu Konferansına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kafkas Birliği Derneği işbirliğinde Gürcistan’da Sovyet Birliği Sürgünleri ve Sürgün Mağdurlarının Topluma Entegrasyonu Konferansı gerçekleştirildi.

Tiflis İvane Cavahişvili Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Kafkas Birliği Derneği toplumun aktif hale getirilmesi ve entegrasyonun sağlanması amacıyla çeşitli eğitim, bilim ve kültürel aktiviteler yapıyor. Kafkas Birliği Derneği kuruluşundan bugüne kadar yapılan faaliyetler arasında konferans ve münazara panelleri, folklor ve şiir geceleri, insani yardım projeleri yer alıyor.

1940’lı yıllarda Stalin yönetimi, Gürcistan’ın Güneyinde bulunan Ahıska köylerinde ve kasabalarında yaşayan halkı insanlık dışı kararlarla ve insanlık dışı metotlarla yerlerinden ederek Orta Asya ülkelerine sürgün etmişti. Ahıskalı Türkleri, günümüzde ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs gibi ülkelerde varlıklarını sürdürmeye çalışıyor. Yaklaşık 100’e  yakın aile Gürcistan’da yaşadığı tahmin ediliyor. Gürcistan’da yaşayan Ahıskalıların yerel toplumla entegrasyonu tam olarak sağlanamadığı için aileleriyle birlikte geri dönen ve Gürcistan’da yetişen gençlerin gerek ortama uyum sağlaması gerekse okul sonrası yüksek eğitim alması için üniversite ve lisans seçimi konusunda birçok zorluklarla karşılaşmakta olduğunu ifade ediliyor.

Bu çerçevede Tiflis’te eğitim gören İvane Cavahişvili Devlet Üniversitesi 4. sınıf öğrencilerinden Nodar Totadze ve Halil Sarvarov tarafından Sovyetler Birliği döneminde sürgün edilen mağdurların torunları için gençlik kampı ve üniversite bünyesinde Sovyet Birliği Sürgünleri ve Sürgün Mağdurlarının Topluma Entegrasyonu Konferansı düzenlendi. TİKA’nın destekleriyle gerçekleştirilen konferansa T.C. Tiflis Büyükelçiliği, Yunus Emre Tiflis Ofisi, TİKA Tiflis Koordinatörlüğü, Göçmenler Bakanlığı temsilcileri, Üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Romanya’da Sağlık Eğitimine Destek

Romanya’da Türk Üroloji Derneği, Avrupa Üroloji Derneği ve Romanya Laparoskopi, Endoskopi ve Robotik Üroloji Kulübü tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Cluj Napoca “Iuliu Hatieganu” Tıp ve Farmakoloji Üniversitesi ve "Prof. Dr....