Haberler

30 Eylül 2014

Gürcistan Genç Kamu Görevlilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği’nin, yeni lider neslinin yetiştirilmesi girişimi çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Eğitim Projesi kapsamında 24 Gürcistanlı kamu personeline eğitim programı düzenlendi.

TİKA desteği ile 2013 yılı itibariyle Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği’nin, yeni lider neslinin yetiştirilmesi girişimi çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Eğitim Projesi hayata geçirildi. Söz konusu proje ile kamu görevlileri için eğitim kursu düzenlenmesi, pratik çalışmalar ve seminerler yoluyla mesleki niteliklerinin arttırılması amaçlandı.

Projenin ilk etabı, 14 Kasım 2013 tarihinde başlayarak Nisan 2014’te başarıyla tamamlanmıştı. Program çerçevesinde Gürcistan Hükümeti mensupları, Gürcistan’da görev yapan genç diplomatlar, kamu görevlileri ve sivil toplum temsilcilerinden seçilen ve 16 kursiyerden oluşan gruba geniş akademik bilgilerin aktarılması sağlanmıştı.

Eğitimin tamamlanmasıyla başarılı kursiyerlere TİKA ve Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği (GFSIS) adına sertifikalar verilmiş, proje ile Türkiye ve Gürcistan arasında eğitim alanındaki işbirliği, Gürcü ve Türk akademik çevreleri arasında iletişim ağının güçlenmesi ve sürdürülebilirliğine katkı sağlanması hedeflenmişti.

Bu kapsamda başarılı sayılan programın ikincisinin de yapılması uygun görülmüş ve genç kamu görevlilerinin eğitim kursuna gösterdikleri büyük ilgiden dolayı II. aşamada katılımcı sayısı arttırılmış olup 175 istekliden 24 başarılı kamu görevlisi seçildi. Proje kapsamında toplam 55 ders 120 saatten oluşan eğitim kursu konuk konuşmacıların katılımları ile 7 ay sürecek. Eğitim programı Milli Güvenlik, Medya ve Topluma Etkisi, Nükleer Denge ve Soğuk Savaş, Diplomasi, Ekonomi, Dış Siyasetinin Oluşturulması, Siyasi İdeolojiler, Eski Sovyet Birliği Ülkeleri, Toplum ve Çağdaş Siyasetin Oluşması, Uluslararası Siyaset, Avrupa Birliği ve NATO, Liderlik (Örnek Çalışma: Atatürk), Strateji ve Güvenlik, Jeopolitik konularından oluşacak.

Söz konusu programın ikinci etabı düzenlenen törenle açıldı. Yeni eğitim dönemi açılışına katılan Türkiye Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, katılımcılara ve öğretim elemanlarına başarılar diledi. Programda ders verecek olan Gürcistan Büyük Britanya Büyükelçisi Revaz Gaçeçiladze, Atlantik Kurulu Başkanı Vasil Siharulidze ve Eski Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile GFSIS adına Nodar Harşiladze törende yaptıkları konuşmalarında TİKA’ya teşekkürlerini bildirdiler. TİKA Gürcistan Koordinatörü Mustafa Korkmaz ise, başarılı geçen ilk programının ikincisinin de yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

Moğolistan'da Bayan Ölgiy Iı. Okuluna Eğitim Malzemesi ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’da sosyal alt yapıların geliştirilmesine yönelik yürütülen eğitim projesi çerçevesinde Bayan-Ölgiy Vilayeti II.Okul’a eğitim ile ilgili malzeme desteği sağlandı. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle eğitim...