Haberler

30 Temmuz 2014

Gürcistan Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gürcistan Kanserle Mücadele Vakfı işbirliğinde Gürcistanlı 17 doktor ve 3 hemşireden oluşan 20 sağlık personeline Ankara’da eğitim programı düzenlendi.

Gürcistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA, Gürcistan’ın kamu kurum ve kuruluşlarının personellerine yönelik gerçekleştirilen mesleki eğitim programlarını destekleyerek anılan ülkeye önemli katkılar sağlıyor. Bu çerçevede TİKA Sağlık Bakanlığı ve Gürcistan Kanserler Mücadele Vakfı işbirliğinde Gürcistanlı 17 doktor ve 3 hemşireden oluşan 20 sağlık personeline Ankara’da eğitim programı düzenlendi. Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Ankara Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde düzenlenen eğitim programına Gürcistan’dan, İaşvili Çocuk Hastanesi, Geohospitals Hastanesi, Guduşauri Medical Center, New Hospitals Hastanesi, Aversi Kliniği ve Tiflis ve çevresindeki diğer sağlık kurumlarından 17 doktor ve 3 hemşire olmak üzere toplam 20 sağlık personeli katıldı.

Katılımcılar Ankara’daki hastanelerin jinekoloji, neonatoloji, anestezi ve reaminasyon, radyoloji, onkoloji, genel cerrahi/onkoloji, ortopedi, biokimya, yoğun bakım ve endoskopi bölümlerinde eğitim aldılar.

Komşu ülke Gürcistan’da oldukça problemli olan sağlık sektörünün sorunlarına karşılıklı işbirliği yoluyla çözüm getirebilmesi, Türkiye ile Gürcistan arasında dostane ilişkilerin daha üst seviyeye taşınmasını sağlıyor. Türkiye’de düzenlenen eğitimler sayesinde Türkiye’nin sağlık alanındaki tecrübelerinden yararlanılarak Gürcistan’da genel cerrahi kemik ve yumuşak doku cerrahi yöntemleri, karın, torakal ve endoskopi ameliyatları, kemoterapi tedavisinde uygulanan çağdaş yöntemler uygulanmaya başlandı. 2014 yılında düzenlenen eğitimlerde Gürcü sağlık personeli staj yaptıkları hastanelerde büyük ve önemli ameliyatları izleyerek Türkiye’de edindikleri bilgi ve deneyimler ile ilgili Gürcistan’da çalıştıkları sağlık kurumlarda sunumlar yaptılar.

2008 yılından bugüne kadar Gürcistan Kanserle Mücadele Vakfı tarafından organize edilen ve Türkiye Tiflis Büyükelçiliği, Sağlık Bakanlığı ve TİKA’nın katkılarıyla gerçekleştirilen eğitim programı iki komşu ülkenin sağlık çevreleri arasında verimli işbirliği örneği oluşturuyor. Bu çerçevede bugüne kadar söz konusu eğitim programları kapsamında 122 doktor ve 27 hemşire olmak üzere toplam 149 sağlık personeli eğitim gördü.

Sonraki Haber

Ukrayna'da Yeni Dönem Türkiye Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller Toplantısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Ukrayna Milli Bilimler Akademisi A. Krımsky Şarkiyat Araştırma Enstitüsü girişimi üzerine Kiev’de Yeni Dönem Türkiye-Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. TİKA Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelerle...