Haberler

14 Haziran 2022

III. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Saraybosna'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen III. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirildi.

Kemik Eklem Cerrahisi Derneği ve TİKA iş birliğinde düzenlenen III. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Türkiye-Bosna Hersek Cumhuriyeti, Balkan ülkeleri ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden yaklaşık 200 ortopedistin katılımıyla 8-12 Haziran 2022 tarihleri arasında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirildi. Kongreye; Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıfat Sikittel, Kemik Eklem Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Şahin, Prof. Dr. İsmet Gavrankapetanoviç, Prof. Dr. Reha Tandoğan ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

70 bilimsel çalışma sunuldu

İki gün süren kongrenin başkanlığını Prof. Dr. İsmet Gavrankapetanoviç ve Prof. Dr. Reha Tandoğan yaptı. Travma, artroplasti, artroskopi, spor yaralanmaları, omurga ve çocuk ortopedisi konularının tartışıldığı kongrede 70 adet bilimsel çalışma serbest bildiri olarak sunuldu. Sunumların ardından Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıfat Sikittel yaptığı konuşmada, Türk dünyasının bilim insanlarını Saraybosna’da görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

“Ortopedi endüstrisini meslektaşlarımıza tanıtıyoruz”

Kemik Eklem Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Şahin ise konuşmasında “İlkini 2018 yılında Azerbeycan’da ikincisini 2019 yılında Kazakistan’da gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongrelerinin üçüncüsünü Covid-19 salgını nedeniyle iki sene gecikmeyle Evlad-ı Fatihan topraklarında yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu toplantılarla Türk dünyasının bilim insanlarını bilgi paylaşımı yapmalarına ve Türkiye’deki ortopedi endüstrisinin bu coğrafyadaki meslektaşlarımıza tanıtımını sağlıyoruz.” dedi.

IV. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi ise 2023 yılında Kırgızistan’da gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistanlı İtfaiyecilere Temel İtfaiye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’da Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Temel İtfaiye Eğitimi verildi. TİKA tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı iş birliğinde geliştirilen Temel İtfaiye...