Haberler

23 Aralık 2015

“Istanbul Photo Awards 2014” Fotoğraf Albümü Yayınlandı

Anadolu Ajansı’nın, Türk İşbirliği ve Koordiansyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen ve Türk Hava Yolları’nın da resmi havayolu sponsoru olduğu "Istanbul Photo Awards 2014" fotoğraf yarışmasının fotoğraf albümü yayınlandı.

Anadolu Ajansı, profesyonel jüri üyelerinin belirlediği, kazanan ve finale kalan fotoğraflardan oluşan "Istanbul Photo Awards 2014" fotoğraf albümünü yayınladı. 

Dünyada 2014 yılında yaşanan en önemli olayları yansıtan ödüllü haber fotoğraflarının yer aldığı albüm, renkli spor fotoğraflarıyla da dikkati çekiyor. Kitabın kapağında yarışmada "Yılın Fotoğrafı" ödülünü alan Daniel Berehulak'ın Ebola salgınıyla ilgili dramatik fotoğrafı yer alıyor.

İlk kez 2014'te düzenlenmesine rağmen, 100'ü aşkın ülkeden yaklaşık 12 bin başvurunun olduğu "Istanbul Photo Awards" yarışmasında, haber ve spor fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğraflar, jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek her kategoride ilk üçe giren fotoğraflar belirlendi.

"Istanbul Photo Awards"ın birincisi Pulitzer Ödülü'nü de almıştı

Yarışmada geçen yıl "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Avustralyalı fotoğrafçı Berehulak'ın Ebola salgını sırasında Liberya'da çektiği fotoğraf kazanmıştı. Berehulak'ın fotoğrafı, "Istanbul Photo Awards"ın ardından, dünyanın en önemli basın ödülü kabul edilen Pulitzer Ödülü'ne de layık görülmüştü. 

Geçen yılki jüri, Time dergisi uluslararası fotoğraf editörü Alice Gabriner'in başkanlığında, Pulitzer ödüllü foto muhabiri ve Şangay Fotoğraf Merkezi Direktörü Liu Heung Shing, Stern Dergisi Fotoğraf Editörü Harald Menk, Getty Images yöneticisi Georges De Keerle, World Press Photo ödüllü Guillaume Herbaut, World Press Photo ödüllü savaş muhabiri Patrick Chauvel, AFP Fotoğraf Dağıtım ve İş Geliştirme Direktörü Michel Scotto, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul'dan oluşuyordu.

İstanbul'da mart ayında bir araya gelen jüri, yılın fotoğrafı "Photo of the Year 2014"ün yanı sıra "tekil haber", "seri haber", "tekil spor" ve "seri spor" kategorilerinde ödüllerin sahiplerini belirlemişti. 

"Istanbul Photo Awards"da ödül alan fotoğraflar, jüri üyelerinden Pulitzer ödüllü Liu Heung Shing'in davetiyle Çin'in Şangay kentindeki Şangay Fotoğraf Merkezi’nde sergilenmiş, ayrıca Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarında fotoğraf tutkunlarının beğenisine sunulmuştu.

Öte yandan Anadolu Ajansı tarafından ikinci kez düzenlenen uluslararası haber fotoğrafı yarışması "Istanbul Photo Awards 2015"in başvuruları devam ediyor. Toplamda 58 bin dolar ödülün sahibini bulacağı yarışmanın 1 Kasım'da başlayan başvuruları, 31 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağlı Genç Tarımcılara Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından başlatılan Karadağ'ın Kuzey Bölgesinde Örtü Altı Yetiştiriciliği Teşvik Projesi kapsamında kurulan seralar, Plav ve Gusinye bölgesinde Tarım Meslek Lisesi mezunu 25 genç girişimciye düzenlenen törenle teslim edildi. Karadağ’ın...