Haberler

24 Aralık 2015

TİKA’dan Karadağlı Genç Tarımcılara Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından başlatılan Karadağ'ın Kuzey Bölgesinde Örtü Altı Yetiştiriciliği Teşvik Projesi kapsamında kurulan seralar, Plav ve Gusinye bölgesinde Tarım Meslek Lisesi mezunu 25 genç girişimciye düzenlenen törenle teslim edildi.

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plav ve Gusinye şehirlerinde dış göçün önüne geçmek, bölge tarımının geliştirilmesine katkı sağlamak ve özellikle gençlerin gelir düzeyini artırmak amacıyla başlatılan proje çerçevesinde, Plav Meslek Lisesi Tarım Bölümü mezunu başarılı 25 genç tarımcıya tüm ekipmanları ile beraber kurulan seralar düzenlenen törenle teslim edildi.

Plav Meslek Lisesi’nde düzenlenen sera dağıtım töreninde konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA olarak Karadağ’da tarımda istihdamı artırıcı ve dış göçü önleyici projeleri önemsediklerini belirtti. Proje kapsamında, seraların dağıtımının yapıldığı gençlerin seçimine büyük özen gösterdiklerini söyleyen TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, üretim ve bakım süreçlerinin takibinin uzmanlarca yapılacağı projenin sürdürülebilir olması nedeniyle ayrıca önemli olduğunu kaydetti.

 Proje içerisindeki gençlerin kooperatifleşme süreçlerinin Ocak ayı içerisinde tamamlanacağını ve iki sene zarfında kooperatife üye yetiştirici sayısının en az iki katına çıkartılmasını hedeflediklerini ifade eden TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, seralardan birinin de Plav Meslek Lisesi’ne tahsis edildiğini, tarım bölümü öğrencilerinin uygulamalı eğitim göreceği bu seralarda yeni ürünlerin denenerek bölgedeki ürün çeşitliliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Karadağ’ın diğer şehirlerindeki Meslek Liseleriyle de ortak projeler geliştirmeyi planladıklarını sözlerine ekleyen TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı,  arıcılık ve meyvecilik gibi diğer tarım alanlarında gelir getirici projelerin hayata geçirileceğini kaydetti. 

Törende söz alan Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Programları Müdürü Ramo Kolaşinac da, TİKA tarafından başlatılan bu projenin gençler için büyük bir teşvik unsuru olduğunu ifade ederek,  bu ve benzeri projelere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

TİKA tarafından Karadağ’da sürdürülen tarımda istihdamı artırma projeleri çerçevesinde, 2014 ve 2015 yılında da 54 çiftçi aileye 5.000 meyve fidanı ile bu fidanlar için zirai ilaçlama ve destek malzemelerinin dağıtımı gerçekleştirilmişti.

Sonraki Haber

Uluslararası Uygur Araştırmaları Konferansı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde Uluslararası Uygur Araştırmaları Konferansı düzenlendi. Şiirleri ve romanlarıyla Uygur halkının gönlüne taht kuran edebiyatçı Abdurehim Ötkür’ün vefatının 20. Yılı...