Haberler

15 Temmuz 2015

Kabil'de 7 Günde 70 Aile İle İftar Programı

TİKA tarafından Ramazan ayının son haftası  “yedi günde yetmiş aile ile iftar” projesi kapsamında yetmiş aile için en az üç ay yetecek şekilde yardım malzemesi temin edilerek Ayna TV ile işbirliği içinde program hazırlandı.

Proje kapsamında her gün ortalama on aileye evlerinde teslim edilmek üzere yardım malzemesi dağıtıldı ve bir aile ile de iftar vaktin de birlikte olundu. İftar sırasında ailenin rızası ile yapılan Tv çekimleri bir sonraki iftar vaktinde yayınlandı. Böylece bir yandan fakirlerin sorunlarına dikkat çekilirken diğer yandan da yardım, dayanışma ve Türkiye-Afganistan kardeşliği vurgusu yapılmış oldu.

Yardımların dağıtımına TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ve Kabil PKO personeli de katıldı. Ramazan ayının son haftasına denk getirilen “yedi günde yetmiş aile ile iftar” projesine kapsamında, yetmiş  aile için hazırlanan standart paketlerde; iki çuval un (100 kg), iki çuval pirinç (50 kg), 4 şişe yağ (20 litre),  makarna (15 kg), nohut (15 kg), barbunya (15 kg), şeker (15 kg) ve yeşil çay(4 kg) olarak yer aldı. Böylece bir aileye 233 kg yardım yapılmış oldu. dağıtım sırasında fakir ailelerin nüfuslarının tahmin edildiğinden de fazla olduğu müşahade edildi, ortalama on kişiden oluşan ana-baba-çocuk ve yakın akraba nüfusu ile 700 kişiye ulaşılmış oldu.

Konutların elverişsizliği ve buzdolabı ve benzeri gereçlerin konutlarda bulunmaması nedeniyle  yardım malzemesi muhafazası kolay ürünlerden seçildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tunus'ta Gıda, Giyim Yardımı ve İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un Tatavin Vilayetinde İftar Programı düzenlendi. Tunus’un görece yoksul güney bölgelerinden Tatavin Vilayetinde düzenlenen Ramazan Etkinlikleri kapsamında yoksul ailelere gıda yardımı ve yetimlere giysi yardımı gerçekleştirildi. Tatavin...