Haberler

23 Ocak 2017

Kamboçyalı Heyet TİKA ve T.C. Ekonomi Bakanlığı İşbirliğinde Türkiye’yi Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Eğitim Programı kapsamında Kamboçya’nın çeşitli bakanlıklarından Türkiye’ye gelen heyet TİKA’yı ziyaret etti.

Türkiye’nin DTÖ üyeliği kapsamında elde etmiş olduğu tecrübe ve bilgi birikiminin ‘En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ)’ kategorisinde bulunan Kamboçyalı heyete aktarılması amacıyla Türkiye’de eğitim programı düzenlendi. TİKA ve T.C. Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Türkiye’ye gelen heyet eğitim programı kapsamında TİKA’yı ziyaret ederek faaliyetler hakkında bilgi aldı ve ortak işbirliği projeleri değerlendirildi.

Kamboçya Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Ticaret Biriminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rath Saravuth başkanlığında, Kamboçya Tarım Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Sanayi ve El Sanatları Bakanlığı ile Kalkınma Konseyi Genel Sekterliği yetkililerinden oluşan heyet eğitim programı kapsamında başta TİKA ve T.C. Ekonomi Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlık ve kurumları yerlerinde ziyaret etti. Heyete TİKA’nın faaliyetleri ile bölgede gerçekleştirilen ve devam etmekte olan projeler hakkında bilgi verildi. 

Kamboçya heyet başkanı Saravuth ‘Ulusal Strateji Planları’ çerçevesinde öncelikli konulardan biri olarak belirlenen ‘Su, Sanitasyon ve Hijyen’ alanında TİKA desteğinin önemini vurguladı. Saravuth, Kamboçya Kırsal Kalkınma Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projeler çerçevesinde 15 adet su kuyusu açılması, 200 adet sanitasyon tesisi malzeme temini ve insan kaynakları kapasite geliştirme faaliyetlerini takip ederek kuyuların açılış törenine Kamboçya Ticaret Bakanlığı adına katılım göstermek istediğini belirtti.  Aynı zamanda Kamboçya Kalkınma Konseyinin koordinasyonu içerisinde çeşitli bakanlıkların TİKA’ya işbirliği ve proje teklifi getirmeleri hususunda gerekli girişimlerde bulunacağını kaydetti.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan, Tanzanya'da TİKA Ofisi ve Milli Müzenin Açılışlarını Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da, TİKA tarafından restore edilen Tanzanya Milli Müzesi'ni ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi’nin açılışlarını yaptı. Emine...