Haberler

14 Mart 2013

Kamboçya'ya TİKA'dan Teknik Destek

Kamboçya'ya TİKA'dan Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) teknik koordinasyonundan sorumlu olduğu En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) yönelik yürüttüğü faaliyetler kapsamında Kamboçya Krallığı Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 40’ar takım bilgisayar, yazıcı ve UPS cihazından oluşan teknik destek sağladı.

EAGÜ’ler arasında bulunan Kamboçya Krallığı’ndaki merkezi idarelerin bilgisayar kullanımını ve iş verimliliğini arttırmak adına yürütülen proje çerçevesinde Kamboçya Krallığı’ndaki iki teşkilatın bilgisayar altyapılarının geliştirilmesine TİKA tarafından katkı sağlandı.

Bilgisayarların teslimi törenle gerçekleştirilirken, törenlerin ilki Kamboçya Krallığı Eğitim Bakanlığı’nda yapıldı. Törene Kamboçya Krallığı Eğitim Bakanı Im Sethy, bakanlığın üst düzey yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kamboçya, Laos’a akredite Bangkok Büyükelçisi Osman Bülent Tulun ve TİKA çalışanları katıldı.

Eğitim Bakanı Sethy, törende yaptığı konuşmada, yapılan faaliyetten duydukları memnuniyeti dile getirdi. TİKA’yı yeni tanımaya başladıklarını belirten Eğitim Bakanı Sethy, TİKA’nın Kamboçya Krallığı’nda daha faal olmasını temenni ettiklerini söyledi. Eğitim Bakanı Sethy, birçok ülke için sıradan sayılabilecek bilgisayar kullanımının ülkelerinde önemli bir boşluğu doldurduğunu belirterek, iki ülke arasındaki işbirliği imkânlarının arttırmasını ümit ettiklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Bangkok Büyükelçisi Tulun ise Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA aracılığıyla birçok ülkede faaliyet gösterdiğini ve Kamboçya Krallığı’nın da bu ülkeler arasına katıldığını görmenin memnuniyet verici bir durum olduğunu söyledi.

Hibe edilen bilgisayarlara ilişkin diğer teslim töreni ise Kamboçya Krallığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Törene Emniyet Genel Müdürü ve çalışanlarının yanı sıra Türkiye’nin Bangkok Büyükelçisi Tulun, TİKA uzmanları ve bölgede çalışma ziyaretinde bulunan EXPO 2020 yetkilileri de katıldı.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti Bangkok Büyükelçisi Tulun ve TİKA uzmanlarına hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

Tarihi İpek Yolu Tekrar Canlanıyor

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin katıldığı "Büyük İpek Yolu Diplomasisi: Tarihten Geleceğe" konulu konferansta, tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasına yönelik...