Haberler

17 Kasım 2020

Kamerunlu Öğrencilere Yeni Eğitim Öğretim Yılında TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun genelinde yaklaşık 1500 öğrenciye 5 ayrı yerleşim biriminde okul kırtasiye malzemesi temin edildi.

Kamerun 2020 Okula Dönüş Kırtasiye Dağıtımı Projesi kapsamında, ülkenin özellikle Boko Haram ve Güney Batı bölgesindeki iç çatışmalardan etkilenen öğrencilere TİKA tarafından kırtasiye malzemesi dağıtıldı.

Kamerun’un Odja, Afanloum, Maroua, Nitoukou ve Buea yerleşim merkezlerinde 1500 öğrenci TİKA’nın temin ettiği okul kitleri ile öğretim yılına sevinçle girdiler. Çoğunluğu yetim ya da ebeveynleri Kovid-19 nedeniyle işsiz durumdaki çocuklara yönelik bu destek, yerel makamlarca da takdirle karşılandı.

Boko Haram terör örgütünün tehdidine maruz kalan ya da Kamerun’un anglofon-frankofon çatışmalarının yaşandığı bölgelerde, söz konusu okul kitleri partner dernekler aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıldı.

Özellikle terörden ve ayrılıkçı çatışmalardan etkilenen bölgelerin çalışma alanı olarak tercih edildiği proje ile gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere erişildi.

Kırtasiye dağıtımı vesilesiyle yapılan yardımların Türk halkının Kamerunlu kardeşlerine bir hediyesi olduğunu vurgulayan Yaounde Program Koordinatörü Mehmet Yazgan, eğitimin yanı sıra sağlık , tarım, kurumsal kapasitelerin artırılması ve aile bireylerinin gelirlerini artırıcı projelerin öncelikli ilgi alanları olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kolombiya’da Jose Hilario Lopez Pazar Yerine Donanım Desteği

Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı Sosyal Refah Kurumu ve Buenaventura Belediye Başkanlığı ile işbirliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'nın Pasifik Kıyısı ana limanı Buenaventura’da Jose Hilario Lopez Pazar Yerine yapı donanım ve işyeri ekipmanı...