Haberler

07 Ağustos 2015

Karadağ’da Sürdürülebilir Tarım Projelerine Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Karadağ Tarım Bakanlığı işbirliğinde uygulamaya konulan Karadağ’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Karadağ’ın Byelo Polye şehrine bağlı Bistritsa Beldesinde yaşayan yetiştiricilere zirai ilaçlama malzemeleri ve fidan gelişimi ürünleri desteğinde bulunuldu.

TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği tarımda istihdamı artırma projelerine devam ediyor. Bu kapsamda; TİKA ile Karadağ Tarım Bakanlığı işbirliğinde uygulamaya konulan Karadağ’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi ile 2014 yılında Karadağ’ın Byelo Polye şehrine bağlı Bistritsa Beldesinde yaşayan 50 yetiştiriciye 5000 adet meyve fidanının dağıtımının yapılmıştı. Bu kapsamda projenin devamı çerçevesinde zirai ilaçlama malzemeleri ve fidan gelişimi  ürünleri desteğinde bulunuldu.

Karadağ’ın tarım potansiyelinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan pilot projenin ilk aşamasında, dağıtılan meyve fidanlarının kontrol ve takipleri yapıldı. Projenin ikinci aşamasında ise, daha önceden verilen eğitimler çerçevesinde fidanların hastalıklara karşı korunması ve gelişimlerinin daha sağlıklı sağlanması amacıyla gerekli zirai ilaçlar ve fidan gelişimi destek ürünleri yetiştiricilere düzenlenen törenle teslim edildi.

Dağıtım töreninde konuşan TİKA Karadağ Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA olarak ülkede diğer sektörlerde olduğu gibi tarımda istihdamı artırıcı ve dış göçü önleyici projeleri önemsediklerini belirtti. TİKA Karadağ Program Koordinatörü Yazıcı pilot proje olarak Bistritsa’da başlattıkları meyve fidanı yetiştiriciliği projesinin ikinci aşaması çerçevesinde, dağıtımı yapılan fidanların sağlıklı bir biçimde büyütülmesi amacıyla zirai ilaç ve gerekli tüm destek ürünlerinin yetiştiricilere teslim edildiğini kaydetti. Projenin başarılı bir biçimde devam etmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını da ifade eden TİKA Karadağ Program Koordinatörü Yazıcı, proje çerçevesinde desteklerinden dolayı Karadağ Tarım Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederek, sürdürülebilir tarım projelerine desteklerinin devam edeceğini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA Makedonya’daki Sel Felaketinin Yaralarını Sarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’nın Kalkandelen Bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından zarar gören Şipkovitsa Köyü’ne temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı. Geçtiğimiz hafta Makedonya'nın birçok bölgesinde etkili...