Haberler

07 Ağustos 2015

TİKA Makedonya’daki Sel Felaketinin Yaralarını Sarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’nın Kalkandelen Bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından zarar gören Şipkovitsa Köyü’ne temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı.

Geçtiğimiz hafta Makedonya'nın birçok bölgesinde etkili olan yağmurun ardından özellikle Kalkandelen Bölgesi’ndeki Pena Nehri’nin taşması sonucu sel ve toprak kaymaları yaşandı. Sel felaketinde beş kişi hayatını kaybederken, birçok ev ve araç zarar gördü. Kalkandelen Belediye Meclisi özel bir oturum düzenleyerek 5-6 Ağustos tarihlerinde ulusal yas ilan edilmesi kararı aldı. Yaşanan felaketin ardından aynı gün, bölgede yapılabilecekleri incelemek ve ilk etapta aciliyet arz eden malzemelerin ihtiyaç sahibi köy halkına ulaştırılabilmesini sağlamak amacıyla TİKA Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Ertay ile birlikte bölge ziyaret edildi.

Bölge halkının sorunlarını dinleyen TİKA Koordinatörü, yaşanan doğal afet sonrasında önceliklerinin yardım paketlerinin bölgeye hızlı bir şekilde ulaştırılması olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Makedonya’nın yanında olduklarını ve dostluğun, böylesine zor günlerde daha da kuvvetleneceğini ifade eden TİKA Koordinatörü, Türkiye’nin dost elinin ırk, dil, din ayırt etmeksizin tüm Makedonya’ya uzandığını söyledi. TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki, yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara ise acil şifa dileklerini iletti.

Yapılan incelemeler sonucunda, TİKA Üsküp Program Koordinasyon Ofisi tarafından Kalkandelen Belediyesi sınırları içerisinde zarar gören Şipkovitsa Köyü'ne temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kardeş Ülke Azerbaycan’a Tarım ve Hayvancılık Alanında Uzman Desteği

Azerbaycan’ın tarım sektörünün geliştirilmesine yönelik 2012 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan uzman ve danışmanlık desteği devam ediyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık...