Haberler

23 Eylül 2014

Karadağ'da Mekke-İ Mükerreme Cami TİKA Tarafından Onarılıyor

Karadağ’ın kuzeyinde bulunan Rojaye Şehri İbarats Beldesi’nde bulunan Mekke-i Mükerreme Camii Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından onarılıyor.

TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Karadağ’ın kuzeyinde bulunan Rojaye Şehri İbarats Beldesi’nde bulunan Mekke-i Mükerreme Camii TİKA tarafından onarılıyor.

Nüfusunun yüzde 98’ini müslümanların oluşturduğu bölgede yer alan ve yaklaşık 200 metrekare alana kurulu olan cami 1992 – 1996 yılları arasında inşa edilmişti. Bosna Savaşı sırasında kısıtlı imkanlarla yapılmış olan caminin tavan ve dış cephesindeki problemler nedeniyle iç kısmında ciddi hasarlar bulunuyor.

TİKA tarafından yerinde yapılan incelemelerde caminin acil tadilata ihtiyacı olduğu belirlenerek caminin onarım ve tadilatının gerçekleştirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Mekke-i Mükerreme Camii Onarım ve Tadilat Projesi çerçevesinde, caminin dış cephe, ısı ve su yalıtımı yenilenecek, çatı onarım işleri gerçekleştirilecek ayrıca kubbe örtüsü de yenilenecek. Yaklaşık 5000 müslümana hizmet eden camide 150 kadar çocuğa dini eğitim kursları düzenleniyor.

Sonraki Haber

Moldova Ulim Üniversitesi Nato Türkçe Dil Sınıfına Tefrişat ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moldova NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezinin talebi ile ULİM Üniversitesi bünyesinde bulunan NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi Türkçe Dil Sınıfının tefrişatı yapılarak ekipman desteği verildi. TİKA Moldova’ya yönelik...