Haberler

24 Kasım 2014

Karadağ'ın Bar Şehri Devlet Hastanesine Teknik Ekipman Desteği Sağlandı

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ’ın Bar şehrinde bulunan Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Jinekoloji ve Kardiyoloji bölümlerinde kullanılmak üzere hibe edilen 2 adet ultrason cihazı, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.
TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Karadağ’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Karadağ’ın Bar şehrinde bulunan Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Jinekoloji ve Kardiyoloji bölümlerinde kullanılmak üzere hibe edilen 2 adet ultrason cihazı, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Bar şehri Belediye Başkanı Zoran Srzentiç, Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Müdürü Branka Miloviç, TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı ve TİKA yetkilileri katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Müdürü Miloviç, hastanenin bölgenin en büyük hastanesi olması nedeniyle sadece Bar’dan değil çevre şehirlerden de yoğun hasta kabul ettiğini belirterek, özellikle jinekoloji ve kardiyoloji gibi önemli iki bölümde kullanılacak cihazlarla teşhis ve tedavide daha hızlı ve etkin çalışma olanağı elde edeceklerini söyledi. Bu kapsamda TİKA tarafından hibe edilen cihazlarla hastanenin çok önemli bir ihtiyacının giderildiğini ifade eden Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Müdürü Branka Miloviç, desteklerinden dolayı TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirtti.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ise, TİKA’nın Karadağ’da sürdürdüğü projelerin önemli bir kısmını sağlık projelerinin oluşturduğunu belirterek, Karadağ’ın her bölgesindeki sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti. Gerek Bar Devlet Hastanesi ile olan gerekse Sağlık Bakanlığı nezdinde yürütülen işbirliğinin gelişerek devam edeceğini sözlerine ekleyen TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, Karadağ makamlarınca yoğun olarak talep edilen doktor eğitimlerinin de Türkiye Sağlık Bakanlığı ile işbirliğinde önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceğini belirtti.

Törende söz alan Bar Belediye Başkanı Srzentiç de, daha önce kendisinin de uzun yıllar hizmet verdiği hastanenin hizmet kalitesinin yükseltilmesi hususunda yapılan desteğin önemine vurgu yaparak, Karadağ’da her alanda yaptıkları çalışmalardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Sözkonusu proje ile, çevre şehirlerden gelen hastalarla beraber yaklaşık 100.000 kişiye sağlık hizmeti veren hastanenin jinekoloji ve kardiyoloji bölümlerindeki teşhis ve tedavi hizmetlerinin daha hızlı ve daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

En Az Gelişmiş Ülkelere Sivil Havacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliğinde En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik sivil havacılık eğitim programı düzenlendi. SHGM, Türkiye’nin sivil havacılık alanında özellikle Afrika...