Haberler

04 Nisan 2015

Kazakistan ve Özbekistan ile Sağlık Alanında İşbirliği Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Kazakistan ve Özbekistan’a yönelik sağlık alanında çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde TİKA’nın katkılarıyla Kazakistan ve Özbekistan sağlık çalışanlarına eğitim programları düzenlendi.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde sağlık alanında faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Sağlık Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde TİKA’nın katkılarıyla Kazakistan ve Özbekistan sağlık çalışanlarına eğitim programları düzenlendi.

Semey şehri Onkoloji Dispanseri bünyesinde açılan Yüksek Teknoloji Radyasyon Onkolojisi Merkezi ve Nükleer Tıp Merkezi için 10 kişiden oluşan yönetici heyeti ile onkologlar Ankara’da Dr. Abdurrahman Yurtalan Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ve Kamu Hastaneleri Birliği’nde düzenlenen tıp eğitimi programına katıldılar. Toplam 2 hafta sürmesi düşünülen bu ziyaretlerin 2-3 günlük kısmının Onkoloji merkezi yönetim şekli ve yapısı, diğer günler teşhis ve tedavi konularında eğitim programı düzenlenmesinin uygun olacağı konularında görüş birliğine varıldı.

Sağlık işbirliği programının ikinci aşamasında Güney Kazakistan Belediyesi Sağlık İdaresi Çimkent Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi doktorlarına yönelik olarak çocuk hastalıkları (grip-nezle, alerji teşhis ve tedavisi gibi konularda Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde eğitim programı düzenlendi.

Son olarak yine Çimkent Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi hepatoloji uzmanlarına yönelik olarak bulaşıcı hastalıklar konusunda Yüksek İhtisas Hastanesi’nde bir program düzenlendi. Program kapsamında Hepatit türleri teşhis ve tedavisi eğitimi olmak üzere karaciğer nakli alanında uygulamalı eğitimler verildi.

Programların sonunda düzenlenen sertifika töreninde Kazak tıp heyetleri, TİKA ve Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirilen bu işbirliği çalışmasından büyük memnuniyet duyduklarını ve Türkiye ile tıp alanında ortak faaliyetlerin devamını arzuladıklarını belirttiler.

Özbekistan Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü Kemik İliği Nakil Merkezinde görevli 4 Özbek hematoloji uzmanı doktora Dr. Abdurrahman Yurtalan Ankara Onkoloji E. ve A. Hastanesi Hematoloji Kliniği ile Ankara Numune E. ve A. Hastanesi ile Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde 3 ay süren eğitim programı tamamlandı.

Özbekistan Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan Özbekistan’ın ilk Kemik İliği Nakli Merkezi, tamamıyla TİKA tarafından donatılmış ve merkezde çalışacak tüm personel çeşitli aralıklarla Türkiye’de eğitildi. Ayrıca Türk uzmanlar tarafından belirli aralıklarla Özbekistan’a giderek, merkezin kurulması ve hastaların ilk kemik iliği nakline hazırlanmasıyla ilgili danışmanlık hizmetleri verildi. Kemik iliği nakli yapılacak ilk 10 hasta için gereken ilaç ve malzeme Türkiye’den gönderildi.

Merkezin kurulmasıyla ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından, 2014 yılı başında Türk ve Özbek doktorlar işbirliğinde ilk 3 hastaya kemik iliği nakli yapılarak, Özbekistan ve Orta Asya’da sağlık sektöründe önemli bir devrime imza atıldı. 2014 yılı içerisinde toplam 8 hastaya kemik iliği nakli yapıldı ve Merkeze tıbbi cihaz, ilaç ve sarf malzemesi desteği sağlandı. Faaliyet gösterdiği ülkelerde sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, Özbekistan ve Kazakistan’a yönelik proje ve faaliyetlerine devam edecek.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA ve Matüsiteb İşbirliğinde Makedonya’da Öğrencilere Burs Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde Makedonya’da toplam 1850 öğrenciye burs desteği verildi. TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA...