Haberler

30 Haziran 2014

Kenya'da Çevre ve Halk Sağlığı'na Önemli Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İşbirliğinde Kenya’nın Garissa Eyaleti için geliştirilen Katı Atıkla Mücadele Projesi kapsamında Garissa eyaletine temin edilen 6 adet hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu ve 400 adet çöp konteynırı düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Afrika ülkelerinin kalkınma yolunda karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi katı atıkla mücadele olup bu alandaki yetersizlikler sebebiyle çevre temizliği ve halk sağlığı ciddi bir tehdit altında bulunuyor. Bu çerçevede TİKA ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde geliştirilen katı atıkla mücadele projesiyle Türkiye’nin bilgi birikimi ve tecrübesinin Kenya’ya taşınması hedeflendi.
Proje kapsamında Türkiye Nairobi Büyükelçiliği’nde düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, Türkiye Nairobi Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy, TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Doç. Dr. Enver Arpa, Garissa Valisi Natif Jama Adam, Kenya merkezi hükümetinden üst düzey yetkililer katıldı. Garissa’da düzenlenen diğer törene ise Garissalı yetkililer, halk ve bölge milletvekilleri iştirak etti.

Teslim töreninde açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Türkiye ile Kenya arasındaki ilişkilerin her geçen gün her alanda geliştiğini, çevre ve halk sağlığı alanında TİKA tarafından gerçekleştirilen böyle anlamlı bir projenin resmi teslim töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Garissa Valisi Sayın Natif Jama Adam ise yaptığı konuşmasında TİKA’nın Kenya’da, özellikle de Kuzeydoğu Kenya’da, birçok proje gerçekleştirdiğini belirtti. TİKA’nın Masalani’de Anne Çocuk Sağlığı Merkezi, Garissa Bölge Hastanesi’ne Medikal Ekipman Desteği ve şimdi de 6 Adet Çöp Kamyonu ve 400 Adet Konteynırın teslim edildiği Kenya Katı Atıkla Mücadele Projesi’nin on yıllardır ihmal edilen Kuzeydoğu Kenya halkı için büyük bir anlam taşıdığını ve gelecek için umut vaad ettiğini dile getirdi.

Türkiye Nairobi Büyükelçisi Aksoy ise TİKA’nın Kenya’da oldukça anlamlı projelere imza attığını, insanların yaşamlarını değiştirdiğini ve iki ülke ilişkilerine ciddi bir ivme kazandırdığını vurguladı. Proje kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi katı atıkla mücadele ekibince Garissa Eyaleti yetkililerine yerinde eğitim verildi. Projenin geliştirilmesinde ciddi emekleri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Danışmanı İsmail Hakkı Turunç İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir projenın geliştirilmesi ve eğitim ayağında sorumluluk üstlenmekten oldukça mutlu olduklarını ifade ederek TİKA ve Kenyalı yetkililere teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Tunuslu Polislere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Tunus Emniyet Teşkilatı mensuplarının mesleki eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla toplam 47 Tunuslu emniyet mensubuna eğitim programı düzenlendi. TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, emniyet ve...