Haberler

17 Mart 2015

Kırgız Türk Dostluk Hastanesi Yılda 100.000 Kişiye Sağlık Hizmeti Sunuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilen ve donanım desteği verilen Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi yılda 100.000 kişiye sağlık hizmeti sunuyor.

TİKA, Kırgızistan’a yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine hızla devam ediyor. Bu çerçevede Kırgızistan’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, Oş şehrinde bulunan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nin inşasını yaparak ve donanım desteğinde bulundu. Söz konusu hastane yılda ortalama 100.000 kişiye sağlık hizmeti sunmakta olup, 2014 yılında 114.525 kişi bu hastanede muayene edilerek tedavi gördü.

Oş şehrinde 2012 yılında, 2.760 m2 kapalı alanı olan 3 katlı bir hastane inşa edildi. 46 odalı hastanede; genel cerrahi, kulak-burun-boğaz, jinekoloji, diş, üroloji, göz, fizik tedavi, iç hastalıkları, nöroloji gibi çok sayıda poliklinik bulunuyor. Hastanenin donanımı 2013 yılı Mayıs ayında tamamlanmış olup röntgen, laboratuvar malzemeleri ve diğer tıbbî cihazlar 2014 yılı Mart ayında Kırgız yetkililere teslim edildi.

Hastane iki vardiya sistemiyle çalışmakta olup günlük 700 kişi (hasta) kapasitesine sahip olma özelliği taşıyor. Toplam 140 çalışanın hizmet verdiği hastanede 36 doktor, 72 yardımcı sağlık elemanı ve teknisyenler görev yapıyor. Son istatistikî verilere göre Kırgızistan’ın Oş bölgesinin nüfusu 1.200.000 olarak belirlendi. Sadece Oş şehrinde yaklaşık 500.000 kişi yaşadığı tespit edilirken, söz konusu hastanenin poliklinik hizmetinden faydalanan nüfusun 50.000 kişi olduğu tespit edildi.

Kış ve yaz mevsimlerinde değişkenlik göstermekle birlikte, Hastanede günlük ortalama 700 kişiye hizmet verilerek ayakta tedavi uygulanabiliyor. Hastane sadece Oş şehrine değil tüm Oş bölgesine ve Kırgızistan’ın güneyini oluşturan Celal-Abad ve Batken bölgelerine de hizmet verecek şekilde plânlanmıştır. Hastanede ayrıca, ülkenin güney komşuları olan Çin, Tacikistan ve Özbekistan’dan Oş şehrine göç eden veya şehirden transit geçen istatistik dışı nüfusa da hizmet veriliyor. Oş şehrinde bulunan Kırgızistan Olağanüstü Haller Bakanlığı ile Sınır Güvenliği Devlet Hizmeti’ne bağlı kurumlarda çalışan personellere de sağlık hizmetleri yine bu Hastanede veriliyor.

Kırgızistan’da sağlık alanında oldukça büyük bir projeye imza atarak ülke insanının hayat standartlarının yükselmesinde önemli bir katkı sağlamış olan TİKA’nın Kırgızistan’a yönelik faaliyetleri artarak devam ediyor. 

Sonraki Haber

Uluslararası Doktorlar Derneği’nin Eğitim Projesi'ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Derneği’nin Saraybosna’da düzenlemiş olduğu Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik Afet ve Acil Durum seminerine destekte bulunuldu. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında mevcut eğitim altyapısının iyileştirilmesi,...