Haberler

17 Mart 2015

Uluslararası Doktorlar Derneği’nin Eğitim Projesi'ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Derneği’nin Saraybosna’da düzenlemiş olduğu Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik Afet ve Acil Durum seminerine destekte bulunuldu.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında mevcut eğitim altyapısının iyileştirilmesi, okulların ihtiyaç duyduğu teknik donanımın sağlanması ve öğretmenlerin düzenlenen kurslarla bilgilerinin artırılmasına yönelik faaliyetlerle çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda doktor adayı öğrencilerin pratik olarak bilgilerinin artırılması için TİKA, Uluslararası Doktorlar Derneği tarafından gerçekleştirilen seminer programını destekleyerek Merhum Aliya İzzetbegoviç’in Türkiye’den Bosna Hersek halkının özellikle eğitimine sahip çıkılması arzusuna da katkıda bulunmaya devam ediyor.

TİKA tarafından desteklenen bu programda iki gün boyunca Afetlere Genel Bakış, Afet Yönetimi, KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer), Hasta ve Yaralı Taşıma Teknikleri, Temel Yaşam Desteği, Travmalı Hastaya Yaklaşım ve Triaj konuları tercümanlar eşliğinde anlatıldı.

Programa katılan öğrenciler aldıkları teorik eğitimi pratik olarak da uygulayabilme imkânına kavuştular, bu sayede kendi okullarında pratik eğitim alma konusunda eksiklerinin bulunduğunu ifade ederek seminerin çok faydalı geçtiğini dile getirdiler.

Sonraki Haber

Lübnan’daki Türkmenlerin İlk Folklor Grubu TİKA Tarafından Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkmen Köyleri Kawaşra ve Aydamon Folklor ekibine kostüm ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından, Türkmen Köyleri Kawaşra ve Aydamon...