Haberler

28 Mayıs 2019

Kırgızistan’da Türk Dünyası Şairler Buluşması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği ( DÜNYA-DER), Oş Büyükşehir Belediye Başkanlığının işbirliğinde, “2019 Yılı Kültür Başkenti Kırgızistan’ın Oş şehrinde Türk Dünyası Şairler Buluşması” düzenlendi.

2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş’ta düzenlenen etkinliğe, TÜRKSOY Genel Sekreteri, Oş Belediye Başkan Yardımcısı, Kırgız-Özbek Üniversitesi Rektörü ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türk Dünyasının farklı ülkelerinden gelen şairlerin katılımı ile gerçekleşen programda Azerbaycanlı şair İmadeddin Nesimi anısına ithafen çeşitli dillerde sunumlar yapıldı ve şiirler okundu.  Kardeş ülkeler arasında tecrübe paylaşımı, kültürel etkileşim ve bilgi alış verişi yapıldı.

Türksoy Genel Sekreterliği tarafından “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması 2012 yılından beri devam ediyor ve 2019 yıl Kırgızistan’ın Oş şehri “Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uganda’da Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uganda Müslümanları Yüksek Konseyi işbirliğinde başkent Kampala’ya 1 saatlik mesafedeki Bombo bölgesinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda yardımında bulunuldu. Ramazan Programı çerçevesinde 10 kilo un, 6 kilo...