Haberler

19 Kasım 2015

Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev: “TİKA yeni teknoloji eğitim ve sağlığa destek demektir”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na tam donanımlı 5 adet acil yardım ambulansı desteğinde bulunuldu. Ambulansların anahtarları düzenlenen törenle Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev'e teslim edildi.

TİKA, Kırgızistan’da farklı sektörlerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kırgızistan’da sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na tam donanımlı 5 adet acil yardım ambulansı desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından 2014 yılında Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na 3 adet tam donanımlı acil yardım ambulansları temin edilmişti. Bu çerçevede Kırgızistan’a sağlık alanında destek vermeye devam eden TİKA, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı'na tam donanımlı 5 adet acil yardım ambulansı desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen ambulanslar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği'nde düzenlenen törene, Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA ve Kırgızistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı. Törende TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, ambulansların anahtarlarını Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev'e teslim etti.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Kılıç törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki sağlık alanında işbirliği faaliyetlerine değinerek, “Türkiye tarafından Kırgızistan'daki sağlık çalışanlarına eğitim verildi. Ambulanslar hibe edildi. Ülkede tedavisi mümkün olmayan 90 Kırgızistan vatandaşı, Türkiye'de ücretsiz tedavi edildi” dedi.  Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev ise TİKA’nın Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere dikkat çekerek, “TİKA'nın logosunu tüm dünyada görmek mümkün. TİKA, yeni teknoloji, eğitim ve sağlık sektörlerine destek demektir” diye konuştu.

Bişkek’e 60 Yataklı Devlet Hastanesi TİKA Tarafından Yapılacak

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki kültürel bağların her zaman gelişerek devam etmesini istediğini belirten Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev, “Dini ve dili bir olan iki halkın tarihsel kökleri çok eskilere dayanıyor. Ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesini istiyorum” dedi. Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev, TİKA tarafından başkent Bişkek'te önümüzdeki aylarda temeli atılması beklenen 60 yataklı devlet hastanesi projesi ile ilgili olarak, prosedürler tamamlandıktan sonra inşaata başlanacağını ifade etti. 

TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA'nın, Kırgızistan'ın ihtiyaçları doğrultusunda 20 yıldan aşkın boyunca eğitim, sağlık ve tarım alanlarında projeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Öztürk, Kırgızistan'a hediye edilen ambulansların iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Sonraki Haber

Namibya’da Teneke Evlerde Yaşayan Ailelerin Ev Sahibi Olabilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Namibya’nın Erongo bölgesinde Teneke evlerde zor şartlar altında yaşayan ve kış mevsiminde donma tehlikesi geçiren 5 bin evsiz ailenin ev yapabilmesi için gerekli olan biriket makinesi desteğinde bulundu....