Haberler

05 Mart 2016

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Personeline Acil Sağlık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen acil sağlık eğitimi programına katılan Kırgızistan Acil Sağlık Merkezlerinde görevli doktor ve hemşirelerden oluşan 17 kişilik heyet eğitimini tamamladı.

Urla Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde gerçekleştirilen program kapsamında; 112 Ambulans Hizmetleri, İleri Yaşam Destek Uygulamaları, Kalite Eğitimi, Hastane Yönetim Sistemleri ve Acil Sağlık Hizmetleri de dâhil olmak üzere birçok konu başlığında eğitim verildi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu eğitim programının açılış konuşmasında; Ülkemiz sağlığı açısından tarihi değeri olan Urla Karantina Adasında bu eğitimlerin verilmesinin ayrıca önem taşıdığını belirterek dost ve kardeş ülke Kırgızistan'dan gelen değerli sağlık çalışanlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Acil Sağlık Hizmetleri alanında uluslararası alanda rağbet gören uzmanlık eğitimleri düzenleyen Sağlık Bakanlığı’nın deneyimleri; Kırgızistan’da acil ve afet durumunda sağlık hizmetleri alanında çalışan personelin hizmet kalitesini artırmaya önemli bir katkı sundu. Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan katılım belgelerini alan Kırgızistanlı sağlık çalışanları, Türk meslektaşları ile birlikte yeni uygulamalar öğrenmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

2015 yılının Ağustos ayında Urla Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen eğitime 15 kişilik Kırgız acil sağlık personeli katılmıştı. Kasım 2015 döneminde TİKA tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na temin edilen toplam 9 adet acil yardım ambulansında Urla Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde eğitim alan Kırgız sağlık personeli çalışıyor. TİKA tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’nın hizmetine verilen ambulanslardan Kırgızistan genelinde yaklaşık 200.000 kişi hizmet alıyor. 

Sonraki Haber

Afganistan’da Semengan ve Aybek İlindeki Savaş Mağduru Ailelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Afganistan’da yaşanan çatışmalardan etkilenen 300 aileye gıda yardımında bulundu. Afganistan’ın kuzey bölgelerinde yer yer çatışmalar olmakta ve bu çatışmalardan halk ciddi şekilde etkilenmekte. TİKA, daha önce Kunduz Vilayetinden kaçıp...