Haberler

21 Mayıs 2014

Kırgızistanlı ve Özbekistanlı Orman Bakanlığı Yetkililerinin Çalışma Ziyaretine Destek

Orman Genel Müdürlüğü Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığınca hazırlanan Coğrafi Bilgi Sistemi ve Uzaktan Algılama Teknikleri Kullanarak Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı Yapımında Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistanlı ve Özbekistanlı yetkililerin çalışma ziyaretine destek verildi.

Orman Genel Müdürlüğü, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığınca hazırlanan Coğrafi Bilgi Sistemi ve Uzaktan Algılama Teknikleri Kullanarak Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı Yapımında Kapasite Geliştirme Projesi çerçevesinde Türkiye’deki ormancılık faaliyetleri hakkında bilgi almak, çalışmalarla ilgili araştırma ve incelemelerde bulunmak Türkiye’ye gelen Kırgızistanlı ve Özbekistanlı yetkililerin çalışma ziyareti TİKA’nın destekleriyle gerçekleştirildi.

Kırgızistan’dan Orman Planlama ve Envanter Dairesi Başkanı Bakytbek Beısheev, Başkan Yardımcısı Sabyrbek Chukumbaev, Narın Orman Bölge Sorumlusu Ulanbek Sherıpov, Isıkgol Orman Bölge Sorumlusu Taalaibek Kubat Uulu, Özbekistan Karakalpak Orman Araştırma Enstitüsü Bölge Müdürü Oljabay Shanıyazov’dan oluşan üst düzey heyet, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanı Rüstem Kırış, proje sorumlusu Salih Ayaz ve heyet mihmandarı Mustafa Ceyhan eşliğinde, Ankara, Bolu, İzmit ve İstanbul’da çeşitli incelemelerde bulunmak üzere ziyaretlerde bulundular.

Heyet üyeleri, öncelikle Ankara’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez tarafından kabul edildi. Program kapsamında TİKA’ya da bir ziyaret gerçekleştiren Kırgızistanlı ve Özbekistanlı heyet üyeleri söz konusu çalışma gezisine destek veren TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca heyet üyeleri, Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki Daire Başkanlıklarını yerinde ziyaret ederek bilgiler aldılar. Sonrasında Bolu ve İzmit illerinin ardından incelemelerine İstanbul’da devam eden heyet üyeleri, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, İstanbul Fidanlık Müdürlüğü, Bentler ve Durusu Kumuluna giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldılar.

Heyet üyeleri, Türkiye’de Ormancılığın çok gelişmiş olduğunu, kendi ülkelerinde de meslektaşlarına ormancılık tekniklerinden bahsedeceklerini belirterek, daha detaylı eğitim programlarının düzenlenmesi talebinde bulundular.

Sonraki Haber

Kenya'da Pwani Üniversitesi'ne Yabancı Dil Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne Yabancı Dil Laboratuvarı kurulumu gerçekleştirildi. TİKA, Kenya’da gerçekleştirdiği teknik işbirliği projeleriyle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne...