Haberler

02 Ekim 2023

KKTC'de Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi'nde İlk Hasat Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının "Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi" kapsamında Paşaköy'de ilk hasat gerçekleştirildi.

Paşaköy’de yer alan mısır tarlasındaki ilk hasat, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un kullandıkları biçerdöverle gerçekleştirildi.

TİKA ve KKTC Devlet Üretme Çiftlikleri iş birliğinde gerçekleştirilen "Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi" kapsamında KKTC’nin dışa bağımlılığının azaltılması amaçlandı.

KKTC’de ilk kez hasadı gerçekleştirilen yemlik dane mısırın elde edilmesi için zirai ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Tohum ve gübre desteği de sağlanan proje için sulama sistemi kuruldu.

Verimliliği yüksek tohumlar tespit edildi

Bakan Çavuş, projeyle ülkede verimliliği yüksek tohumları tespit etmek, gelecek yıllarda girdi maliyeti düşük, sağlıklı ürünleri belirlemek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu çerçevede dane mısır üretip hasadını gerçekleştirdiklerini, amaçlarının ülkede hayvancılığın daha sürdürülebilir şekilde yapılması olduğunu dile getiren Çavuş, TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Büyükelçi Feyzioğlu da "Tarım ve hayvancılık emin ellerde. KKTC, refah toplumu olmak zorunda, olabilmesinin yolu da tarım ve tarıma dayalı sanayiden geçiyor." dedi.

Feyzioğlu, TİKA ile bu su gelmeden önce altyapıyı sağlamak gayretinde olduklarını ve en yüksek verimin hangi ürünle alınacağına dair çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Filistin’de Askeri Spor Federasyonu İçin ‘Spor Salonu’ Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin'in Ramallah kentinde bulunan Askeri Spor Federasyonu için modern bir spor salonu kurulmasına destek verdi. Federasyon üyesi sporcuların ve takımların fiziksel performanslarını artırmak, düzenli antrenman programları oluşturmak ve...