Haberler

21 Eylül 2015

Komorlar Birliği’nin Başkenti Moroni’ye Modern FM Radyo İstasyonu

Komorlar Birliği’nin başkenti Moroni’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan Modern FM radyo istasyonu yayına başladı.

Komorlar Birliği Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Komorlar Birliği’nim başkenti Moroni’de kamu kuruluşlarına bağlı olarak faaliyet gösterecek bir FM radyo istasyonuna kurulması için TİKA’ya başvurmuştu.

TİKA tarafından Komorlar Birliğinde iletişim alt yapılarının geliştirilmesi kapsamında kurulacak FM radyo istasyonunun bölgede demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesi, eğitim amaçlı kullanılmasının önem arz ettiği değerlendirildi. Bu çerçevede TİKA tarafından adaların tamamına hizmet edebilecek bölgenin en modern radyosunun kurulması konusunda Komorlar Birliği’ne yardımcı olunması öngörüldü.

Komorlar Birliği yetkilileri, sözkonusu radyonun “Ministère de la Justice, de la Fonction Publique,  des Réformes Administratives, des Droits de l’homme et des Affaires Islamique” (Adalet, Mülkiye, İdari Reformlar, İnsan Hakları ve Diyanet İşleri Bakanlığı) bünyesinde kurulmasına ve işletmesini “Organisme Comorien de Bienfaisance” isimli sivil toplum örgütü tarafından yapılmasının uygun olacağı değerlendirdi. Söz konusu sivil toplum örgütü, TİKA tarafından kurulması planlanan radyo için frekans temin ederek ve radyonun kurulması için yer tahsisinde bulundu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında FM radyo istasyonuna ait radyo ekipmanları zor koşullarda Moroni’ye ulaştırıldı. 2015 yılı Eylül ayı içerisinde montajı yapılan radyo “Radio de la Verité”  ismi ile faaliyete geçirildi. Radyonun montajı sonrası işletmesinde görev alacak 10 kişiye radyoda uygulamalı eğitim verildi.

TİKA tarafından, radyoda görevlendirilecek personel içerisinden seçilecek radyo çalışanlarına Türkiye’de profesyonel radyoculuk eğitimi düzenlenmesi planlanıyor. Söz konusu eğitim kapsamında; kayıt ve reklam seslendirmesi, yayın otomasyon programı, yayına hazırlama teknikleri, mikrofon ve line kablo hazırlama, verici, anten ve radyoda yayıncılığının temel ilkeleri konularında teorik ve uygulamalı eğitimi verilecek.

Komorlar Birliği, bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında Türkiye tarafından tanınmış ve 1979’da diplomatik ilişki kuruldu. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi olan Komorlar Birliği, uluslararası platformlarda Türkiye ile yakın işbirliğinde bulunuyor.

Sonraki Haber

Sırbistan’da Sel ve Heyelandan Zarar Gören 20 Aileye Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Sırbistan’da sel ve heyelan nedeniyle zarar gören ve tarımdan geçimini sağlayan 20 aileye sera ve ekipman dağıtımı yapıldı. TİKA’nın Sırbistan’da tarım sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik...