Haberler

08 Haziran 2018

Komorlar'daki Bilimsel Araştırma ve Belgelendirme Merkezi Hizmete Açıldı

Komorlar’ın tarihini, kültürünü ve bölgedeki geleneklerini simgeleyen çeşitli eşyaların yer aldığı Komorlar Ulusal Müzesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

Mevcut bünyesinde ulusal arşivler ile ulusal müzeyi barındıran  Komorlar Ulusal Müzesi, kültürel değerlere sahip obje ve nesneler ile belge ve arşivlerin daha uygun ve sağlıklı ortamlarda uzun süreli muhafaza edilmesi amacıyla TİKA tarafından yenilenerek ziyaretçilere açıldı.

Fransız sömürgesi döneminden kalma müze, Komor'un tarihiyle ilgili fotoğraflar, elyazması Kuran ve gündelik yaşama ait bir dolu eşyanın yanı sıra adaya özgü müzik aletleri, eski silahlar ve el sanatı eserleri gibi ülkesinin tarihini değerli kılan birtakım eserleri içeriyor.

Komorların sıcak iklimi ve nemli havası, müze içerisindeki eserlerin, belge, bilgi, ve arşivlerin bozulmasına neden oluyordu. Belgelerin muhafaza edildiği ortam ve çevrede makul bir iyileştirme gerçekleştirilmediği takdirde ülkenin hafızası kaybolma tehlikesi yaşayacaktı.

Müzede bulunan objelerin sunumunun yenilenmesi, müzedeki nesnelerin güvenli alana taşınması ve güçlendirilmiş bir güvenlik alanının oluşturulması, ulusal arşivlerin daha düzgün, temiz bir ortamda muhafaza edilerek halkın ve kullanmak isteyen araştırmacıların erişimlerine açılmış oldu. Yapılan yenileme neticesinde ulusal müze ve arşivler daha fazla ziyaretçi çekecek 

Yenilenen müzenin açılış konuşmasını yapan Müze Müdürü Abdallah Noouroudine, ulusal müze ve ulusal arşivlerin restorasyonu projesi ile kuruluşa ciddi bir dinamizm ve enerji sağladığı için TİKA'ya teşekkür etti. TİKA Moroni Koordinatörü Bora Avcı ise projenin kendi tarihleri konusunda Komorlar Birliği ülke vatandaşlarına millet olma konusunda bir hassasiyet sağlayacağı gibi ulusal müzenin bugünün halkına olduğu gibi sonraki kuşaklara da ulusal kültürün taşıyıcısı olarak önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Sonraki Haber

Peru’da TİKA İftarı

Peru’nun başkenti Lima’da bulunan Peru İslam Birliği Derneği'nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından iftar etkinliği düzenlenerek gıda yardımında bulunuldu. TİKA'nın desteği ile Türkiye'nin Lima Büyükelçiliği organizasyonunda yapılan iftara, Türkiye Cumhuriyeti Lima Büyükelçisi...