Haberler

23 Aralık 2016

Kosova’da İlk Duyu Algı Odası TİKA Tarafından Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’nın başkenti Priştine’de yaklaşık 130 zihinsel engelli öğrencinin eğitim gördüğü Perparimi Zihinsel Engelliler Okulu’nda ülkenin ilk duyu algı odasını kurdu.

TİKA engelli vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. TİKA tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de yaklaşık 130 zihinsel engelli öğrencinin eğitim gördüğü Perparimi Zihinsel Engelliler Okulu’nda kurulan Kosova’nın ilk duyu algı odası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Perparimi Zihinsel Engelliler Okulu’nda düzenlenen törene, TİKA Priştine Koordinatörü Necip Özay Özütok, TİKA Priştine Koordinatör Yardımcısı Fulya Aslan, Milli Eğitim Bakanlığı Zihinsel Engelliler Birimi Müdürü Lulavere Kadrıu-Behlulı ve Perparimi Zihinsel Engelliler Okulu Müdürü İgballe Aslanı-Potera yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Duyu algı odası ile okulda eğitim gören öğrencilerin dokunma, koku alma, görme ve işitme duyuları ile algılama yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Priştine’de ilk olan duyu algı odasının kurulumunda, Türkiye’deki benzer okullarda ve farklı sağlık kurumları örnek alındı. Duyu algı odasında gerçekleştirilecek eğitimler ile zihinsel engelli öğrencilerin gelecekte faydalı ve bağımsız birer birey olmaları için gerekli beceriler kazandırılacak.

Sonraki Haber

Sudanlı Doktorlara 6 Aylık Süreli Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Sudanlı 9 uzman doktora kendi alanlarında Türkiye’de 6 ay süreyle eğitim verilecek. Sudanlı 9 uzman doktor TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Türkiye’de...