Haberler

03 Ağustos 2015

Kosova'da Bir Osmanlı Camisi Daha İbadete Açıldı

1832 yılında Kosova’nın Prizren şehrinde Emin Paşa tarafından inşa edilen, iç süslemeleri ve tezyinatı ile Prizren şehrinin en güzel camilerinden biri olan Prizren Emin Paşa Cami’nin TİKA tarafından yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesi tamamlandı.       

Her vakitte kalabalık bir cemaati olan Osmanlı eseri Emin Paşa Camisi, gözle görülebilen çatlaklar ve statik sorunu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. TİKA tarafından yapılan müdahaleler ile caminin statik sorunları çözülerek caminin ilk yapıldığı dönemdeki kalem işleri açığa çıkarılıp canlandırılarak mihraptaki nitelikli taş işleri ortaya çıkarıldı, ahşap işleri aslına uygun olarak yenilendi, cami içindeki teknik ekipmanlar, ses sitemi, kürsü, halı gibi tüm malzemeler yenilendi, caminin görüntüsüne uygun bir şadırvan yapıldı ve yapılan çevre düzenlemesiyle de Prizren şehrine önemli bir değer, bir Osmanlı eseri daha kazandırıldı..

Bir yıl boyunca aralıksız süren çalışmaların ardından Prizren esnafı ve bölge halkının geniş bir katılımıyla Emin Paşa Camii ibadete açıldı.

Emin Paşa Cami’nin ibadete açıldığı ilk Cuma namazı hutbesinden sonra konuşan Prizren Müftüsü Lütfi Balleku, TİKA tarafından tamamlanan cami restorasyon çalışmalarının ardından Kosova’nın üç farklı camiinde cuma namazlarının kılınıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu güzel çalışmalar için başta Türkiye Cumhuriyeti, TİKA ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Böyle kıymetli bir günde ve kıymetli bir ortamda bulunduğu için büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü Kosova’da İslam temelleri üzerinde kurulan bir köprünün var olduğunu ifade ederek bu köprüyü sağlam tutan kolonlardan en önemlilerinin de camilerin olduğunu vurguladı ve caminin herkese hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından sembolik olarak cami anahtarları Emin Paşa Camii imamına teslim edildi.

Emin Paşa Camii’nin resmi açılışının ise önümüzdeki aylarda yapılması bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Somali'de Şiddet Mağduru ve Kimsesiz Kadınlara İstihdam Desteği

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Somali’de bulunan Save Somalia Women and Children (SSWC) derneği işbirliğinde, Somali’de yaşayan özellikle şiddet mağduru ve kimsesiz kadınlara yönelik sosyal bir projeye daha imza atıldı.       Somali’nin...