Haberler

12 Şubat 2016

Kosova Üniversitesi Merkez Kliniği’ne 27 Yataklı Yeni Yoğun Bakım Servisi Kurulacak

Kosova’da, Kosova Üniversitesi Merkez Kliniği bünyesinde 27 yataklı yeni Yoğun Bakım Servisinin kurulumu ve yeni cihazlarla donatılması projesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilecek.

TİKA, Kosova’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine hızla devam ediyor. Bu kapsamda, toplam 14 yataklı 1 yoğun bakım servisi bulunan Kosova’da, Kosova Üniversitesi Merkez Kliniği bünyesinde 27 yataklı yeni Yoğun Bakım Servisinin kurulumu ve yeni cihazlarla donatılması projesi TİKA tarafından gerçekleştirilecek.

Ülke geneline hizmet verecek olan yoğun bakım ünitesinin kurulması ile donanımını kapsayan projenin uygulanması öncesi İyi Niyet Anlaşması, TİKA Kosova Ofisi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Imet Rrahmani, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın da katılımlarıyla, Priştine Sağlık Bakanlığı binasında gerçekleştirilen törenle imzalandı. 

Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Rrahmani, Kosova sağlık hizmetlerinin gelişmesi konusunda sunmuş olduğu katkılarından ve devamlı işbirliğinden dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Projenin, ülkedeki sağlık sisteminin zayıf noktalarından biri olan yoğun bakıma yönelik kapasiteyi artıracağını vurgulayan Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Rrahmani, projenin başta yoğun bakım ünitesinde tedavi görecek hastalar olmak üzere genel olarak ülke sağlığı için önemli bir proje olduğunu ifade etti. Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Rrahmani, “Modern cihazlarla donatılmış 27 yataklı yoğun bakım ünitesi, kritik hastaların tedavi edilmesi konusunda kapasitemizi ikiye katlayacaktır” ifadelerinde bulunarak açıklamasını tamamladı.

TİKA Priştine Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü de projenin sağlık alanında Kosova'da yapılan ne ilk ne de son proje olduğunu ifade ederek, “Bu projeyle yoğun bakım kapasitesini artırarak kritik ve önemli bir meseleye dokunduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Törene katılan Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da Türkiye'nin, TİKA aracılığı ile yoğun bakım ünitesinin yenilenmesi çalışmasına yardım etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yardımların Kosova ile Türkiye'nin sadece siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda değil, aynı zamanda sağlıkta da çok iyi işbirliği içinde olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Türkiye'nin, TİKA başta olmak üzere tüm kurumlarıyla Kosova'ya her türlü desteği sağlamaya devam ettiğini kaydeden Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kılıç, 20-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Türk-Kosova Sağlık Haftası kapsamında da Türkiye'den gelecek 27 doktorun Kosova'daki meslektaşlarıyla bir hafta boyunca birlikte çalışacağını söyledi. Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi,  “Kosova’dan 20 kişilik bir doktor heyeti, acil yardım alanında eğitim programına katılmak üzere Türkiye’ye gidecekler” dedi. 

Projenin tamamlanmasıyla birlikte, 14 yataklı sadece bir yoğun bakım servisinin bulunduğu Kosova’da, yoğun bakım servisi kapasitesinin ikiye katlanmasıyla birlikte çok önemli ve kritik bir ihtiyaç karşılanacak.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Ekvador’daki Yetimlere Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Laura Vicuña Yetimhanesi’ne donanım ve kırtasiye malzemesi desteğinde bulundu. TİKA, Latin Amerika’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçvede Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Laura...