Haberler

26 Eylül 2016

Kudüs’te İlkyardım Hizmetlerine TİKA’dan Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kuruluşundan bu yana 480 Kudüslüye ilk yardım eğitim ve eğitim sertifikası sağlayan ve sadece Ramazan ayında 1700 ilk yardım vakasına müdahalede bulunan Kudüs Arap ilk Yardım Cemiyetine tıbbi donanım desteğinde bulundu.

TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Filistin’de birçok alanda önemli projeyi hayata geçiren TİKA,  Kudüs Arap ilk Yardım Cemiyetine tıbbi donanım desteğinde bulunuldu. Kudüs Arap İlkyardım Cemiyeti Kudüs’te tamamen gönüllüler tarafından 2007 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın Kudüs’e hizmet verme konusunda yaşamış olduğu idari ve siyasi sorunlar nedeniyle gereksinim duyulan sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde sivil toplum kuruluşları önemli hizmetler sunuyor.

Doğu Kudüs’ün problemli idari ve fiziki yapısına ilaveten tarihi şehrin gerek işgalden kaynaklanan gerekse de yapısal sorunları nitelikli bir sağlık hizmeti verilmesine engel olduğu gibi nitelikli bir ilk yardım hizmeti ulaşımını da kısıtlıyor.

TİKA Kudüs PKO, Kudüs şehrinin içinde bulunduğu olumsuz koşulların aşılması hedefiyle STK’lar ile işbirliği içerisinde projeler geliştiriyor. Bu çerçevede sağladığı destek projelerinden biri olarak,  kuruluşundan bu yana 480 Kudüslüye ilk yardım eğitim ve eğitim sertifikası sağlayan ve sadece geçtiğimiz 2016 Ramazan Ayında 1700 ilk yardım vakasına müdahalede bulunan Kudüs Arap ilk Yardım Cemiyetine donanım desteği sağlandı. 

Proje kapsamında ilk yardım eğitimi esnasında gereksinim duyulan cihazların teminine ilaveten gerek tarihi Suriçi gerekse de Doğu Kudüs’ün diğer bölgelerinde meydana gelen olağan yahut çatışmalara bağlı olarak gelişen vakalara müdahale edecek ilkyardım görevlilerinin ihtiyaç duyduğu ekipmanı temini konusunda destekte bulunuldu.

Sonraki Haber

Nijer’de Arıcılığın Geliştirilmesine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer Çevre ve Kırsal Alan Gelişim Bakanlığı ile Paramangui Arıcılık Derneği işbirliğinde Nijer’in başkenti Niamey’e 140 km uzaklıktaki Tamu, Moli, Hausa ve Alambare köylerindeki arıcılara malzeme ve...