Haberler

04 Haziran 2020

Lübnan’da İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Yardımı Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Lübnan ve Trablusşam’da ihtiyaç sahibi 1.000 aileye gıda paketi dağıtıldı.

Birçok ülkede olduğu gibi koronavirüsle mücadeleye yönelik alınan tedbirler ve önlemlere bağlı olarak artan ekonomik darboğaz ve işsizlik sebebiyle Lübnan’da da zor günler geçiriliyor.

TİKA tarafından, salgından en çok etkilenen ailelere yönelik olarak Kuzey Lübnan’da bulunan belediyeler ve STK’lar ile Trablusşam’da bulunan STK’lar işbirliğinde gıda paketi dağıtım programı gerçekleştirildi.  Program kapsamında şeker, pirinç, mercimek, kuru fasulye, nohut, bulgur, şehriye, makarna, sıvı yağ ve salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan gıda paketleri temin edilerek, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, yaptığı açıklamada, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kovid-19’la mücadele tedbirleri bağlamında ekonomik darboğaz ve işsizliğin Lübnan’da da etkisini gösterdiğini söyledi. Salgından en çok etkilenen aileler için Trablusşam bölgesindeki STK’larla yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Aydın, temel gıda maddelerinden oluşan yardım kolilerini yoksul ailelere ulaştırdıklarını kaydetti. Aydın, TİKA’nın Lübnan’daki insani yardım çalışmaları kapsamında yılbaşından bu yana 60 ton gıda maddesini ülke genelinde 4 bin aileye ulaştırmayı başardığını ifade etti.

Lübnan’daki ekonomik kriz farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor. Ülkede faaliyet gösteren birçok şirket, birkaç aydan beri çalışanlarını işten çıkarma veya maaşlarını ciddi oranda düşürme yönünde adımlar attı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’daki Kadınların Meslek Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), “Şine Zamnal” Sivil Toplum Kuruluşu bünyesinde faaliyet gösteren Kırkyama El Sanatları Merkezi’nin onarımını tamamlayarak engelli ve dul kadınların meslek edindirilmesine destek sağladı. Kırkyama El Sanatları Merkezi, 2004 yılında...