Haberler

11 Kasım 2022

Lübnan’da Tarım Arazileri TİKA'nın Desteğiyle Suya Kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Lübnan’da meyve yetiştiricilerine su sağlamak amacıyla Kobayat Tarımsal Sulama Sistemi Rehabilitasyonu ve Yenilenmesi Projesi” hayata geçirildi.

Kobayat ile Karim Şbat belediye sınırları içerisindeki bölgede; meyve yetiştiricilerine su sağlamak amacıyla uzun yıllar önce yapılmış olan ancak zamanın getirdiği yıpranma, bozulma ve su kayıpları sebebiyle potansiyelinin çok altında verimle işleyen sulama kanallarını yenileme ve inşa çalışmaları tamamlandı.

Proje kapsamında mevcut su kanalları onarılarak gerekli yerlere yeni su kanalları inşa edildi.

Ayrıca mevcut olan ancak boşa akmakta olan 3 adet kaynak suyu bir araya getirilip inşa edilen su deposunda toplandı. Toplanan su daha sonra tarım arazilerinin sulanmasında kullanılmak üzere kanallara yönlendirildi.

Üretimde verimliliğin artırılması ve ailelere ek gelir sağlanacak

TİKA, Kobayat Belediyesi ve Kobayat Tarım Kooperatifi iş birliğinde yürütülen proje ile tarımsal sulama miktarının ve üretimde verimliliğin artırılması ile çok sayıda aileye ek gelir sağlaması hedefleniyor.

Kobayat’ta gerçekleştirilen proje açılış törenine; T.C. Beyrut Büyükelçiliği Müsteşarı Yeter Yaman Naucodie, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, Milletvekili Jimmy Jabbour ve Kobayat Tarım Kooperatifi üyeleri katıldı.

Törende konuşma yapan Milletvekili Jabbour, proje ile atıl durumdaki su kaynaklarının değerlendirildiğini, yenilenen ve inşa edilen kanallar sayesinde bölgenin tarımsal kullanım için daha bol suya kavuşturulduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya minnettar olduklarını dile getiren Jabbou, bunun uzun soluklu bir işbirliğinin ilk adımı olması dileklerinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT’den Türkmeneli TV'ye Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Irak’ta yayın yapan Türkmeneli TV’de çalışan gazetecilere yönelik eğitimler düzenlendi. TİKA ve TRT iş birliğinde Kerkük kentinde 55 gazeteciye...