Haberler

19 Aralık 2015

Lübnan'daki Türkmen Mültecilere Türkiye'den Yardım

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği işbirliğinde Lübnan'ın kuzeyinde yer alan Akkar bölgesindeki Türkmen mültecilere temel gıda maddelerini içeren yardım paketi dağıtıldı.

Büyükelçilik ve TİKA Kavaşra köyünde, iki dağıtım merkezinde toplanan sığınmacılara yardım paketleri dağıttı. Yardım almaya gelen mültecilerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluşması dikkati çekti.

Suriye'den dört sene önce Akkar'a gelen 5 çocuk babası Firas Allusi (36), yaptığı açıklamada "Şehir merkezlerinde çalışma izni almak için para ödemek ve kefil bulmak gerekiyor. Köylerde ise düşük ücret karşılığı iş bulmakta bile zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Akkar bölgesinde yaşayan 6 binden fazla Suriyeli mültecinin çoğunluğunu Türkmenler oluşturuyor. Mültecilerin birçoğu kiralık evlerde veya akrabalarının yanında kalırken bölgede halen mülteci çadırlarını görmek mümkün.

Yaşadığı Türkmen köyü Esed Rejimi tarafından bombalanarak tamamen yıkılan Abdulmuyesser Suri (34), Lübnan'da zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarını belirterek, "Birgün aniden köyümüzü terk etmek zorunda kaldık. Ben, eşim ve 4 çocuğum buraya geldik. Geride kalan bir kızım ise amcası ile Türkiye'ye gitmek zorunda kaldı ve 4 senedir kızımla sadece telefonla konuşuyoruz. Kış gelmesi nedeniyle buradaki ailelerin çoğunun acil battaniye ve kışlık kıyafete ihtiyaçları var" dedi.

Büyükelçilik ve TİKA sığınmacı Türkmenleri yakından takip ediyor

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Beyrut Ofisi aracılığıyla Lübnan'dan tedarik edilen ve temel gıda maddelerinden oluşan 5 bin adet yardım paketinden 2 bin 680 adetinin Akkar bölgesinde, 2 bin 320 adetinin de Bekaa bölgesinde dağıtılacağı belirtildi. Yardım organizasyonunun üç gün boyunca devam edeceği aktarıldı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

“İstediğimiz Afrika: Afrika’nın Yerini Yeniden Tanımlamak”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın da katılımcılar arasında olduğu Afrika Üst Düzeyli Gençlik Konferansı “İstediğimiz Afrika: Afrika’nın Yerini Yeniden Tanımlamak” başlığında Kenya’nın başkenti Nairobi’de gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun “Dünyamızı Dönüştürmek: Sürdürülebilir Kalkınma için...