Haberler

02 Eylül 2015

Lübnan Su Projesi 40.000 Kişiye Hizmet Verecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Kwashra Al Birre ve Aidamoon Beldelerinde içilebilir su temini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen su projesi 40.000 vatandaşa hizmet verecek.

TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Lübnan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Lübnan’ın kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Kwashra Al Birre ve Aidamoon Beldelerinde içilebilir su temini sağlamak amacıyla planlanan ve 2010 yılında 1. Aşaması tamamlanan Lübnan Su Projesi’nin ikinci kısım inşaatları tamamlandı.  

Söz konusu proje kapsamında 3 adet yüksek kaliteli su kuyusu, her  beldeye toplam 3 adet 120 lWa lık jeneratör, Aidamoon beldesine 100 tonluk su deposu, her üç beldede su sisteminin izlendiği ve takibinin yapıldığı otomasyon sistemi ve bilgisayarlar, ana hatların da dahil olduğu toplam 46 kmlik su hattı borulama sistemi, bozuk yol ve asfaltların onarıldığı yenileme çalışmalarının yapıldığı toplam 16 m2  asfaltlama ve yol tashih çalışmaları gerçekleştirildi. Tamamlanan proje Kuzey Lübnan Su İdaresi Başkanlığı ve Türkmen Belediyesi yetkililerine teslim edildi. Proje Kapsamında Kuzey Lübnan Su Otoritesi Başkanlığı Muhendis ve Teknisyenlerine Proje Eğitimi ile daha önceden proje ile ilgisi bulunmayan 3 ayrı Türkmen personele su hatları tamir ve bakım   ustalık eğitimleri verildi.

Özellikle Suriyeden gelen göçmenlerin de yoğun olarak yaşadıkları Aidamoon El Birre ve Kwashra Beldelerinde yaklaşık 40.000 nüfusa hizmet verecek proje, Kuzey Lübnan Su İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan aboneliklerin her geçen gün artmasıyla 50.000 nüfusa göre planlanmış olup bölgedeki  hayati bir ihtiyacı karşılayacak.

Sonraki Haber

Afganistanlı Öğrenciler Taş Zeminde Değil Yeni Masa ve Sıralarında Eğitim Görecek

Afganistan'da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkenin kuzeyindeki Belh vilayetinin Çemtal ilçesinde bir liseye malzeme desteği sağladı. Afganistan genelinde eğitimden sağlığa, tarımdan kapasite geliştirme kurslarına kadar yüzlerce projeyi hayata geçiren TİKA,...