Haberler

16 Ağustos 2015

Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteği ile Macar Turan Vakfı tarafından "Atalar Günü" düzenlendi.

Bugac kentinde düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macar Turan Vakfı'nın kendilerine tarihi tekrardan yaşattığını ifade etti. Fakılı, "Biz Türkiye'de Macarları kardeşlerimiz ve akrabalarımız olarak görüyoruz. Macarların da bizi aynı şekilde dost ve akraba olarak görmesi bizi çok memnun ediyor'' dedi. 

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, "Atalar Günü"nün, Orta Asya'da düzenlenen anma etkinlikleri ile çok benzer olduğuna işaret ederek, bunun da aynı tarih ve kökene sahip olunduğu gerçeğini kuvvetlendirdiğini söyledi.

Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolusu Osman Şahbaz da Macarlar tarafından düzenlenen etkinliğin hem Türkiye'den hem de diğer Türk Cumhuriyetlerden büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Atalarımızın, geçmişimizin derin izlerini düzenlenen bu programda tekrar yaşıyoruz. Avrupa'da böyle bir etkinliğin yapılması hem Türkiye hem de diğer Türk cumhuriyetler adına büyük bir kazanım. TİKA'nın da buraya destek vermesi çok önemli" ifadesini kullandı.

Etkinlikte, Atilla'yı anmak için değişik ülkelerden Macaristan'a katılımcılar, kendi yörelerini tanıtan standlar kurup ve kültürlerini birbirlerine tanıtma fırsatı buldu. Etkinlikte ayrıca Atilla'nın anısına 20 metre çapında çadır kuruldu. Çadırda, Türk tarihi resimlerle tanıtıldı. Konaklamak isteyen katılımcılar için ise çok sayıda irili ufaklı geleneksel oba çadırı kuruldu. 

Göçebe kavimlerin gelenekleri, eğlenceleri ve yaşam şartları canlandırıldığı program'da gündüz at ve silah gösterileri de yapıldı. Akşam programlarında ise programa katılan milletlerin temsilcileri konserler ve gösteriler düzenledi.

Programa Kazakistan, Azerbaycan, KKTC Büyükelçilerinin yanı sıra, Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül de katıldı.

Kaynak: AA

Sonraki Haber

Lübnan’da Aydamon Köyü’nde Bulunan Saint Georges Ortodoks Kilisesi Yenilendi

Lübnan’da Türkmen Köyü Aydamon'da bulunan  Saint Georges Ortodoks Kilisesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından yenilendi. Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam eden TİKA projelerine bir yenisini daha ekledi. Lübnan’da birçok olanda önemli projelere...