Haberler

13 Temmuz 2023

Mağusa Limanı Ağıtı, TİKA Desteği ile Yeniden Seslendirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkıları ile hazırlanan “Mağusa Limanı Ağıtı 1916” projesinin tanıtımı ve ilk gösterimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapıldı.

1916 yılında Çanakkale Savaşları sırasında esir düşerek Kıbrıs Adasına getirilen Türk askerleri ve onların esir kampından kaçmalarına yardım eden Kıbrıs Türkleri’nin hikâyesini anlatan ve o kahramanlara atfedilen “Mağusa Limanı Ağıtı 1916” belgeselinin tanıtımı ve ilk gösterimi KKTC’de yayın yapan Bayrak Radyo Televizyonu’nda (BRT) gerçekleştirildi.

Tanıtım programına; T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, KKTC Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş ve pek çok davetli katıldı.

İlk olarak Çanakkale Savaşı esirleri için yakıldığı düşünüldü

Müzik araştırmacısı ve efsanevi “Sıla 4” grubunun üyelerinden Ferahzad Gürsoy’un araştırmaları doğrultusunda ilk olarak 1916’da Çanakkale Savaşı esirleri için yakıldığı ortaya konan ağıt, TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, 1916 yılında ilk yazıldığı orijinal notaları ile yeniden düzenlenerek seslendirildi. Proje kapsamında, Kıbrıs’a getirilen Çanakkale esirlerinin görselleri kullanılarak bir belgesel filmi de hazırlandı.

Mağusa Limanı Ağıtı’nın 1916’daki ilk varyantı, Çanakkale’deki şanlı zafere rağmen o dönemde İngiliz kontrolünde olan Kıbrıs’a getirilen esir Türk askerlerinden olan “Ali” ve diğer Çanakkale Savaşı esirleri için yakıldığını ortaya koymaktadır. Öte yandan filmde, “Arap Ali Ağıtı” olarak da bilinen diğer varyantın ise 1940’lı yıllarda liman işçisi Arap Ali için uyarlandığı anlatılmaktadır.

Çanakkale Savaşı’nın Kıbrıs Türkleri için önemi konuşuldu

Programa konuşmacı olarak katılan Gürsoy, ağıtın doğuş varyantının zaman içinde unutulduğunu ve bilinmediğini belirtti. Programdaki diğer konuşmacı akademisyen yazar Prof. Dr. Ulvi Keser de Çanakkale Savaşı’nda İngiliz askerleri tarafından esir alınarak Kıbrıs’a getirilen Türk askerleri ile ilgili bilgiler vererek Çanakkale Savaşı’nın Kıbrıs Türkleri için olan önemine dikkat çekti.

TİKA Lefkoşa Koordinatörü Küçükçavuş ise 2019 yılında KKTC’de faaliyet göstermeye başlayan TİKA’nın pek çok alanda projeler geliştirdiğine değindi. Küçükçavuş, “Gol Atan Cepheye” belgeseli ve “Teşgilat Minalayalar Zamanı” filmine verilen desteğin ardından “Mağusa Limanı Ağıtı 1916” projesine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

“Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz” diyen Büyükelçi Feyzioğlu, “Türk milleti birinci cihan harbinde büyük bir destan yazmıştır, yenilmemiştir. Müttefikleri teslim olduğu için silah bırakmak zorunda kalmıştır. Türk milleti Çanakkale muharebelerinde muhteşem bir destan yazmıştır ve bize o eziyetleri reva görenlerin imparatorluklarının sona ermesine neden olmuştur” dedi.

Türk milletinin Anadolu’da milli mücadelede çok büyük destan yazığını da söyleyen Büyükelçi Feyzioğlu, bu destanların yazılmasında Kıbrıs Türkü’nün de asli bir unsur olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Albino Bireylere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde albino hastalarına sağlık taraması yapıldı. Banadır bölgesinde yaşayan 35 albino hastası için sağlık taraması yapıldı, hastalara güneşten...