Haberler

14 Temmuz 2023

TİKA, Albino Bireylere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde albino hastalarına sağlık taraması yapıldı.

Banadır bölgesinde yaşayan 35 albino hastası için sağlık taraması yapıldı, hastalara güneşten korunmaları için krem, gözlük ve kıyafet temin edildi.

Deri, göz ve saçta çok az renk pigmentinin olduğu veya hiç renk pigmentinin olmadığı genetik bir hastalık olan albinizm, Afrika’nın bazı bölgelerinde batıl inançlardan ötürü uğursuzluk olarak kabul ediliyor. Sosyal hayata girmekte zorlanan albino bireyler, iş bulmakta ve eğitim imkanlarından faylanmakta geri kalıyor.

Albino bireyler ile gerçekleşen buluşmaya, T.C. Somali Büyükelçisi İbrahim Mete Yağlı, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus, Mogadişu Büyükşehir Belediyesi Halk ve Sosyal Dairesi Müdürü Mohamed Hassan Mahamud ve Türkiye Dini Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Arslan katıldı.

Somali Büyükelçisi Yağlı, TİKA’nın albinolara verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kardeş ve dost Somali halkının her zaman yanında olacaklarını belirtti.

TİKA Somali Koordinatörü Turus ise, TİKA’nın ülkenin tamamında eğitimden sağlığa, altyapıdan tarıma kadar projeler gerçekleştirdiklerini, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da dezavantajlı gruplara yönelik desteklerin hayata geçirildiğini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA, Paraguay’ın Tarihi Bölgesinde Turizm Ofisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Paraguay’ın Cizvit Harabeleri bölgesinde turizm ofisi kuruldu. Paraguay'da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tek tarihi varlık olan Cizvit Harabeleri bölgesinde TİKA tarafından Turist Danışma ve El Sanatları Satış...