Haberler

10 Nisan 2015

Makedonya'da Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneğine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sivil toplum kuruluşlarına verilen destek hızla devam ediyor. 2008 – 2011 yılları arasında düzenlenen Türk Dili Kursları, 2013 yılında sergilenen eğitim çalıştayı ve 2014 yılında hazırlanan Türk El Sanatları Kurslarının ardından 2015 yılında Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’ne donanım desteği verildi.   

Üsküp Türk Çarşı’sında Murat Paşa Camii yanında yer alan yeni binaya taşınan Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nin yeni mekanı geçtiğimiz günlerde düzenlenen törenle açıldı. 2002 yılında Üsküp Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerinin girişimiyle milli ve manevi değerlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulan Köprü Derneği, bugün 8.000’e yakın eserle Makedonya’da ilk özel Türkçe kütüphaneye sahip. Makedonya Türkleri’nin 50 yıllık tarihini kapsayan Birlik Gazetesi sayılarının tamamını arşivinde barındıran Dernek; ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik haftalık seminer ve eğitim programları ile çeşitli sosyo-kültürel faaliyetler yürütüyor.

TİKA tarafından verilen donanım desteği kapsamında tarihi Üsküp Çarşı’nda düzenlenen törene Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Eski Bakanı ve TBMM Milletvekili Nimet Baş,Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Makedonya Koordinatörü Teoman Tiryaki ile çok sayıda önde gelen sivil toplum temsilcisi, akademisyen, öğrenci ve eğitimci katıldı. Törende yeni mekanın tanıtımı yapılırken geleceğe dönük planlanan faaliyetler ile mevcut projeler hakkında bilgi verildi.

Sonraki Haber

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Seminerini Tamamlayan Kursiyerler Sertifikalarını Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Seminerini tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı. Afganistan’ın Başkenti Kabil’de, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü Kabil İşbirliği ile TİKA PKO yerleşkesinde, Kabil...