Haberler

07 Şubat 2014

Malavi'de 5 Adet Su Kuyusu Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Malavi’de 5 adet su kuyusunun açılışı gerçekleştirildi.

En az gelişmiş ülkeler arasında bulunan Malavi’de altyapı eksiklikleri, ekonomik sorunlar nedeniyle temiz ve sağlıklı içme suyuna erişim konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu duruma kurak geçen uzun yaz aylarının da eklenmesiyle temiz içme suyuna erişim ülkede önemli bir problem haline geliyor.

Malavi Müslüman Derneği tarafından iletilen bir talep çerçevesinde, Lilongwe civarında bulunan ve Müslüman ve Hristiyan halkın bir arada yaşadığı 5 ayrı bölgede TİKA tarafından yaptırılan su kuyularının açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Malavi Su İşleri Bakanı Anitta Kalinde, Malavi Müslüman Derneği yetkilileri, TİKA yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Malavi Su İşleri Bakanı Kalinde, bakanlıklarının ülkedeki herkesin suya erişimini sağlamak için çalıştığını ancak gelişmekte olan bir ülke olarak kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle bunu gerçekleştirebilmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti. TİKA’nın desteğiyle açılan kuyulardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Malavi Su İşleri Bakanı Kalinde, bu projenin içme suyu alanındaki işbirliği projeleri için bir başlangıç olması ve bu tür projelerin diğer bölgelerde de devam ettirilmesi temennisinde bulunarak TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Guyana'daki Müslüman Toplumuna TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Latin Amerika Ülkelerinden Guyana’da bulunan Kitty Camisi’nin Halıları yenilendi. Karayipler Topluluğu (CARICOM) üyesi Guyana ile kültürel işbirliği kapsamında başkent Georgetown’da bulunan Kitty Camisi’nin eskiyen halıları TİKA tarafından yenilenerek...