Haberler

14 Temmuz 2017

Milli İradenin Zaferi Gökoğuz Yerinde

15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde milli irade ve demokrasiye karşı yapılan darbe girişimi sonucunda şehit olan 250 vatandaşımız ve 2000’den fazla gazimizin anısına Gökoğuz Yeri Komrat Resim Galerisi’nde “Milli İradenin Zaferi” isimli fotoğraf ve video sergisi açıldı.

Açılışı T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah, Türkiye-Moldova Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Uşak Milletvekili Mehmet Kılıç ve TİKA Koordinatörü Canan Alpaslan tarafından gerçekleştirilen sergiye, ayrıca Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Uşak Milletvekili Alim Tunç ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın yanı sıra Gökoğuz Yeri İcra Komitesi üyeleri, Halk Topluluğu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

15 Temmuz Şehitleri Gökoğuz Yeri’nde Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine karşı, Türk Milletinin gösterdiği kahramanca direnişi ve yazdığı “Milli Zafer ve Demokrasi Destanını” anlatan fotoğraf ve videoların yer aldığı sergide önce şehitler için saygı duruşu yapıldı.

Açılışta Büyükelçi Hulusi Kılıç, 15 Temmuz gecesi Ankara’da bulunduğunu ve olaylara tanık olduğunu söyleyerek 16 Temmuz sabahı itibari ile Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olduğunu ifade etti ve bu süreçte yanlarında bulunan tüm Gökoğuzlara teşekkür etti.

TİKA Koordinatörü Canan Alpaslan, 15 Temmuz gecesi yaşanan acı tecrübenin ardından Gökoğuzların Türkiye’ye olan desteklerine yakından şahit olduğunu belirtti.

Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kılıç ise Gökoğuz Yeri’nde olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. 15 Temmuz’dan çıkartılması gereken dersler olduğunu söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve Türk halkının bu kalkışmaya karşı koyduğunu ifade etti.

 

Türk Halkının Vatanseverliği Gökoğuzlara Örnek Oldu

Türk Milletinin darbeci teröristlere karşı gösterdiği kahramanca direnişi ve yazdığı Milli Zafer ve Demokrasi Destanını anlatan serginin açılışında konuşan Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah ise Türk halkının vatanseverliğinin kendileri için bir örnek olduğunu belirterek bu vatanseverliğin 15 Temmuz gecesi tekrar gösterildiğini ifade etti. Vlah, Gökoğuz Yeri’ne sağladığı desteklerden ötürü Türk halkına teşekkür ederek Gökoğuzların her zaman ve her koşulda Türk halkının yanında olduğunu ifade etti.

Vulkaneşti 15 Temmuz Şehitleri Anma Parkı

Hain darbe girişiminden 20 gün sonra, TİKA tarafından Gökoğuz Yeri Vulkaneşti şehrinde çocuklar için hizmete sunulan parka, Gökoğuz Yeri Yönetimi ve Vulkaneşti Belediye Başkanlığınca 250 şehidimizin anısına, “15 Temmuz Şehitlerini Anma Parkı’’ ismi verildi.

Parkın açılışında konuşan Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah; Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yaşanan silahlı darbe girişiminde hayatlarını kaybeden şehitlerin acısını paylaştığını, Türkiye’nin zor zamanlarda hep yanlarında olduğunu kendilerinin de bu zor günlerde Türkiye’nin yanında olmaya hazır olduklarını ifade etti. Gökoğuz çocuklarının on yıllar sonra da Türkiye’nin çocukları ile dost ve kardeş olmaları temennisinde bulunarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü Etkinlikleri kapsamında bir hafta boyunca Komrat’ta ziyaretçilere açık olacak söz konusu serginin yanı sıra, “Milli İradenin Zaferi” konulu diğer bir sergi de, Moldova’nın başkenti Kişinev’de düzenlenecek. 

Sonraki Haber

TİKA 15 Temmuz Darbe Girişimini Dünyaya Anlatıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında Afrika’dan Balkanlara, Asya’dan Latin Amerika’ya birçok ülkede etkinlikler düzenliyor. 56 ülkede 58 Ofisi ile 170’e yakın ülkede birçok alanda proje gerçekleştiren TİKA...