Haberler

24 Haziran 2021

Moğolistan Cumhurbaşkanı Haltmaa’dan TİKA’ya Barış Nişanı

Moğolistan Cumhurbaşkanı Battulga Haltmaa tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer’e Moğolistan’ın en önemli ödülü olan Nairamdal (Barış) Nişanı takdim edildi.

Moğolistan Barış Nişanı, dünya barışının korunmasına, milletlerarası dost ilişkilerin ve iş birliğinin derinleştirilerek geliştirilmesine ve ülke kalkınmasına katkı sağlanmasında öncülük eden kişilere veriliyor.

Nişan, Moğolistan’ın Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Anhbayar Nyamdorj tarafından yapılan törenle Koordinatör Emrah Ustaömer’e takdim edildi. Müsteşarı Nyamdorj ödül töreninde yaptığı konuşmasında Türkiye ile Moğolistan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine TİKA’nın büyük katkı sağladığını ve ikili ilişkilerin artarak devam edeceğini ifade ederek Emrah Ustaömer’i tebrik etti.

TİKA’nın Moğolistan’a yönelik çalışmaları 1994 yılında, Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi (MOTAP) ile başladı. Bilge Tonyukuk Abidesi’nin Türk tarihindeki özel yerine ve önemine istinaden abidenin bulunduğu alanda çeşitli saha çalışmaları yürütüldü ve Türk – Moğol uzmanlarından oluşan ekiplerce sahada arkeolojik kazılar, onarım ve restorasyon çalışmaları TİKA tarafından koordine edildi. 2001 yılında Türk tarihi ve kültürü açısından büyük önem taşıyan arkeolojik buluntular ortaya çıkarılarak restorasyonları yapıldı ve Moğolistan Milli Tarih Müzesi Türk Kültür Varlıkları Teşhir Salonu’nda sergileniyor. TİKA Ulanbator Program Koordinasyon Ofisi ise 2004 yılında resmi olarak faaliyetlerine başladı ve bundan sonra ülkeye yönelik proje ve faaliyet alanları çeşitlenerek faaliyet sayısı kayda değer şekilde artış gösterdi.

Moğolistan’ın sosyo-ekonomik kalkınmasına ve Türkiye ile ekonomik, ticari, teknik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik TİKA tarafından birçok alanda proje ve faaliyetler gerçekleştiriliyor. Özellikle eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık ve idari birimlerin geliştirilmesi alanlarındaki çalışmalar artarak devam ediyor. Ortak kültürel ve tarihi varlıkların korunması ise TİKA’nın ülkedeki öncelikleri arasında yer alıyor..

Resmi olarak faaliyetlerine başladığı 2004 yılından günümüze kadar, TİKA tarafından yerel makamlar, belediyeler ve ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğinde 700’ün üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirildi. TİKA, ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına tüm bölgelerin kalkınmasında destek olmayı hedefleyen proje ve faaliyetlerine devam ediyor.

Sonraki Haber

Kerkük'teki Türk Şehitliği TİKA Tarafından Yenileniyor

Irak'ın Kerkük kentinde onlarca Osmanlı komutanı, subay ve askerinin yattığı Türk Şehitliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından onarılıyor. TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Kerkük Kalesi'nde bulunan Türk Şehitliği'nin...