Haberler

08 Ekim 2015

Moldovalı Medya Mensupları Türk Meslektaşlarıyla Buluştu

Ankara, Konya, Bursa ve İstanbul’u kapsayan çalışma ziyareti vesilesiyle Türkiye’de bulunan Moldovalı Medya mensupları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşları, kamu kurumları ve özel şirket temsilcileri ile bir araya geldi.

Türkiye ile Moldova arasında iletişim ve medya alanlarında ikili ilişkilerin geliştirilmesinin teşvik edilmesi ve tecrübe paylaşımı amacıyla düzenlenen program çerçevesinde Türkiye'ye gelen heyette Moldova’da hem ulusal hem de bölgesel ölçekte faaliyet gösteren haber ajanslarının, yazılı ve görsel medya kurumlarının temsilcileri yer aldı.

Anadolu Ajansı, TRT, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi medya sektörünün önde gelen kuruluşlarını ziyaret ederek faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi alan Moldovalı medya mensupları, ilgili birimleri gezerek gözlemlerde bulundu.

Medya heyeti TÜBİTAK, TOBB, OSTİM ve gibi bilim, sanayi ve ekonominin lider kuruluşlarını da ziyaret etti. Türkiye’nin üretim, ticaret ve istihdam olanakları ile ilgili sorular soran medya mensupları, devlet destekleri ve yatırım ortamı ile ilgili bilgi aldılar.

Konya ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin de konuğu olan heyete, belediyelerin faaliyetleri ve sağladığı sosyal imkanlara ilişkin bilgi verildi. Belediyelerin çalışmalarını yerinde gözlemleme ve çeşitli sosyal tesisleri ziyaret etme imkanı bulan heyet üyeleri, Türkiye’deki belediyecilik yaklaşımından çok etkilendiklerini belirttiler.

Bursa’da ise süt işleme ve tekstil fabrikalarını ziyaret eden Moldovalı heyet, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) temsilcileri ile de bir araya gelerek derneğin çalışmaları ve hedeflerine ilişkin bilgi aldı.

Türkiye’deki ziyaretlerinin hem mevkidaşlarıyla ilişkilerinin geliştirilmesi, hem de Moldova ile Türkiye arasında çok yönlü işbirliği imkanlarının incelenmesi adına verimli geçtiğini ifade eden Moldovalı medya mensupları, iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin sağlam ortaklıklara dönüşmesi için büyük bir potansiyel bulunduğuna dikkat çektiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin Sağlık Bakanlığı Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı (KOICA) işbirliğinde Filistin Sağlık Bakanlığı Uzmanlarına Türkiye’de madde bağımlılığı ve rehabilitasyon yöntemleri konusunda eğitim verildi. TİKA, Türkiye’nin tecrübesini dost ve kardeş ülkelere aktarmaya...