Haberler

08 Mayıs 2018

Moritanya’ya Yönelik Mesleki Eğitim Programları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika Birliği Zirvesi’nde görev alacak personele aşçılık, servis ve kat hizmetleri alanlarında eğitim programı düzenleniyor.

Moritanya 1-2 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecek Afrika Birliği Zirvesine ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda, Zirve’de görev alacak ve konuk devlet başkanlarını ağırlayacak olan Moritanyalı 590 personele TİKA tarafından aşçılık, servis ve kat hizmetleri alanlarında eğitim programları tertip ediliyor.

Söz konusu eğitim programının ilk ayağı 03 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye’de başladı. Moritanyalı 20’si kadın olmak üzere toplam 23 personel aşçılık, servis ve kat hizmetleri alanlarında eğitim almak üzere Türkiye’ye geldi. TİKA ve Tüm Restoran Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TURES) işbirliğinde gerçekleştirilen eğitim programı kapsamında mutfak içi temel aşçılık eğitimi, pasta ve unlu mamuller eğitimi, pişirme teknikleri eğitimi, şef garsonluk eğitimi ve kat hizmetleri eğitimi başta olmak üzere hizmet sektöründe ihtiyaç duyulan pek çok alanda teorik ve uygulamalı eğitim düzenleniyor.

Türkiye’de alanında uzman şefler ve yöneticilerden eğitim almakta olan Moritanyalı 23 personel 03 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen proje açılış toplantısında Türkiye’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek ülkemizce Moritanya’ya verilen büyük destekten ötürü teşekkürlerini iletti. Türkiye’de düzenlenen eğitim programının tamamlanmasının ardından eğitimlerin ikinci ayağının Moritanya’da başlaması ve 570 Moritanyalı personele TİKA tarafından TURES işbirliğinde eğitim programı düzenlenmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Drenas’ın Geleceğine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova’nın bağımsızlığının 10.yılında, Kosova Savaşından 19 sene sonra, savaş sürecinde en çok zarar gören bölgelerin başında gelen Drenas bölgesindeki Ardhmeria Kreşi’ni yenileyerek hizmete açtı. Kosova’da 1982 yılından bu...