Haberler

22 Ocak 2014

Moritanyalı Protokol Görevlilerine Eğitim

Moritanyalı Protokol Görevlilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde Moritanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığında görevli 2 protokol memuruna Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü’nde eğitim programı düzenlendi.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kamu, kurum ve kuruluşların personellerinin Türkiye tecrübelerinden faydalanmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde Moritanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığında görevli 2 protokol memuruna Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerce protokol uygulamaları üzerine eğitim verildi.

Eğitim programı kapsamında katılımcılara, konuk protokol memurlarına diplomatik mesajlar, VIP salonları, mütekabiliyet esasları, gelen heyet hazırlıkları, konvoy sıralaması, silah izinleri, ülkemizdeki yabancı misyon ve temsilcilerin ayrıcalık ve bağışıklıkları çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca eğitim kapsamında Moritanya İslam Cumhuriyeti milli günü sebebiyle Moritanya Ankara Büyükelçiliği ziyaret edildi.

Eğitim programı sonrası Moritanyalı katılımcılar yaptıkları açıklamalarda, programın oldukça verimli geçtiğini belirterek, programın düzenlenmesine katkıda bulunan Dışişleri Bakanlığı ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Katılımcılar iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Makedonya'da Mirko Milevski Lisesi'nin Ek Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Makedonya’nın Kırçova kentinde bulunan Mirko Milevski Lisesi’nin TİKA tarafından yaptırılan ve Mehmet Akif Ersoy ismi verilen ek binasının açılışı gerçekleştirildi. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında çalışmalarına devam...