Haberler

19 Kasım 2015

Mustafa Kemal Atatürk Lisesi Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Tarafından Hizmete Açıldı

Arnavutluk’un Vlora kentinde bulunan ve 650 öğrencinin öğrenim gördüğü Mustafa Kemal Atatürk Okulu’na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Mustafa Kemal Atatürk Lisesi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.  

TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk genelinde özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Arnavutluk’un Vlora kentinde bulunan ve 650 öğrencinin öğrenim gördüğü Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Mustafa Kemal Atatürk Lisesi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Törene, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Avlonya Belediye Başkanı Dritan Leli, T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin, Askeri Ataşe Kurmay Albay Bayram Taşçı, Milletvekilleri Koço Kokedhima ve Valentina Leskaj, Vlore Eğitim Bölge Müdürü Albana Hodaj, Paşa Limanı Deniz Üssünde görevli Askeri Personel ve diğer davetliler katıldı.

T.C. Tiran Büyükelçisi Bayraktar, TİKA'nın Arnavutluk'un her bölgesinde birçok alanda önemli desteklerde ve yatırımlarda bulunduğuna dikkat çekerek özellikle Arnavutluk'taki ortak kültürel mirasın koruması, eğitim ve sağlık alanlarında önemli faaliyetler yürüttüğünü söyledi. T.C. Tiran Büyükelçisi Bayraktar, TİKA'nın ülkedeki eğitime verdiği destek kapsamında kısa bir sürede tadilatı bitirilen ve donanım desteğinde bulunulan Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’nde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

TİKA Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin ise Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’nin geçmişte de bazı ihtiyaçlarının karşılanmasına destek verdiklerini belirtti. TİKA Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Çetin, eski olan okul binasının küçük onarımlarla kurtulmasının mümkün olmadığını ve bu nedenle yaklaşık 100 gün süren çalışmalar doğrultusunda çatısından penceresine ve kapılarına kadar geniş kapsamlı bir yenileme çalışmasını gerçekleştirdiklerini söyledi. Törene Arnavutluk Başbakanı Rama'nın da katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren TİKA Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Çetin, tadilat süresince öğrencilerin başka bir binada eğitim görmesine olanak sağlayan Avlonya Belediyesi yetkililerine de teşekkür etti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın öğrencilerle basket oynamasıyla renklenen törende, Türkiye Cumhuriyetinin dost ve kardeş ülke Arnavutluk'a ve Arnavut Halkına ihtiyaçları doğrultusunda verilen desteğin önemine vurgu yapıldı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle öğrencilerin uygun bir fiziki ortamda çağdaş şartlarda öğrenim görmesi yönünde imkâna kavuşmaları sağlandı.

Sonraki Haber

Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev: “TİKA yeni teknoloji eğitim ve sağlığa destek demektir”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na tam donanımlı 5 adet acil yardım ambulansı desteğinde bulunuldu. Ambulansların anahtarları düzenlenen törenle Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev'e teslim edildi. TİKA, Kırgızistan’da farklı sektörlerde...