Haberler

10 Ocak 2016

Myanmar Thayet Türk Şehitliğine Yol Yapımı Çalışmaları Devam Ediyor

Myanmar Thayet Türk Şehitliği Anıt Mezarının yol yapım çalışmalarına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından devam ediliyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında (1914-1918), Arap yarımadasında, Irak, Filistin, Suriye cephelerinde İngilizlere esir düşen Osmanlı Türk Askerleri, bir kısmı Myanmar'ın (Burma) Tayet Şehri'ne, diğer bir kısmı ise Metila şehrine getirilerek, söz konusu bölgelerde Hakkın rahmetine yürüyerek, anılan yerlerde defin edilmişlerdi.

Bu çerçevede TİKA, Türkiye Myanmar Büyükelçiliği, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve T.C. Milli Savunma Bakanlığı katkıları ile Magway Bölgesi Thayet Şehrindeki Türk Şehitliği yeniden inşa edilerek, daha kalıcı, korunaklı ve bakımlı hale getirildi.

2015 yılı Mayıs ayı içerisinde tamamlanan Thayet Türk Şehitliği Anıt Mezara ulaşımını sağlayan yolun yapımı da TİKA tarafından gerçekleştiriliyor. Askeri bölge içerisinde kalan yolun sivillerin ziyaretini engellememesi kapsamında yerel sivil ve askeri makamların talebi üzerine söz konusu yolun iptal edilip askeri bölge dışında olan yeni bir yol yapılmasına kara verilmişti. Bu kapsamda 2015 yılı Kasım ayında yapımına başlayan yeni yol yaklaşık 3 Km uzunlukta olacak. Ayrıca söz konusu yolun üzerinde 25 metre uzunluğunda beton köprü yapılacak.

TİKA tarafından 2015 yılı Kasım ayı içerinde yapımına başlana yeni yolun yaklaşık yüzde 50’lik kısmı tamamlanmış olup 3 ay içerisinde tamamı bitirilip halkın kullanımına açılacak.

Sonraki Haber

TİKA ve Türk Kızılayı’ndan Kerkük'teki Türkmenlere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Kızılayı işbirliğinde Kerkük'teki Leylan nahiyesinde yer alan Yahyava kampında bulunan ailelere gıda ve kıyafet yardımında bulundu. Türkiye, TİKA ve Türk Kızılayı eliyle Irak'ta ve özellikle Kerkük'te...