Haberler

04 Kasım 2020

Nesli Tükenmekte Olan Deniz Kaplumbağaları Korunuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gambiya’da nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının korunmasına destek oluyor.

Gambiya’da Başkent Banjul’a arabayla bir saatlik mesafedeki Sanyang kıyı balıkçı köyünde, TİKA tarafından inşa edilen iki kaplumbağa kuluçka merkezinden bu hafta bir grup daha canlı yavru kaplumbağa denize salındı.

TİKA, 2019 yılında yapımını tamamlayıp 2020 yumurtlama sezonuna yetiştirdiği 2 adet kaplumbağa kuluçka merkezi sayesinde binlerce kaplumbağa yavrusu güvenli bir şekilde denizle buluştu.

Doğal hayatı ve deniz kaplumbağalarını korumak için gönüllüler tarafından kurulan bir STK olan  “Hayat için Gülümse” (Smile for Life) Derneği’ne sahilde kaplumbağa koruma operasyonlarında kullanılmak üzere kişisel koruyucu malzemeler, motosiklet, bisikletler, gps gibi malzemeler ve eğitimlerde kullanılmak üzere projektör temin edildi ayrıca 2 adet kaplumbağa kuluçka merkezi inşa edildi.

Smile for Life yetkililerinden Omar Sanyang, yavru kaplumbağaların denize salımı sırasında yaptığı açıklamada, projenin avcılık ve kirlilik nedeniyle nesli tükenmekte olan kaplumbağa nüfusunu artırmaya çalıştığını söyledi.

“TİKA’nın müdahalesine kadar Gambiya standart bir kuluçka merkezinden yoksundu. TİKA bizim için iki standart kuluçka merkezi yaptı ve gerekli malzemeleri temin ederek projeyi destekledi” dedi.

Temmuz ayından bu yana, kaplumbağa yuvalarından 4.300’den fazla kaplumbağa yumurtası yırtıcılardan ve avcılardan korunmaları için toplanarak kuluçka merkezine getirildi ve ilk yavru kaplumbağaların 19 Eylül’de denize bırakılmasından günümüze kadar 3536 yavru kaplumbağa güvenli bir şekilde Atlas Okyanusu ile buluştu. Önümüzdeki haftalarda daha fazla yavrunun yumurtadan çıkması beklenmektedir.

Gönüllülerden Modou Kebbeh, “İnsanlar deniz kaplumbağalarının korunmasına ilgi göstermeye başladılar ve bu da projeyi daha da başarılı kılıyor” dedi.

TİKA, Gambiya’da turizmin çok büyük potansiyeli olduğunu bilerek Kaplumbağa Koruma Projesi ve yeni başlanan Gambiya Sahili Temizleme Projesi ile birlikte ekoturizmin gelişmesine ve daha fazla istihdam sağlamasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cibuti’nin Kovid19 ile Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de yürütülen El Yıkama Üniteleri Temini Projesi kapsamında, başkent Cibuti’nin semtlerinde ihtiyacı olan okullara ve önemli noktalara dağıtılmak üzere 11 adet el yıkama ünitesi teslim edildi. Cibuti...