Haberler

05 Kasım 2015

Nijer’e Eğitim Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Lossogoungou İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 500 öğrenciye okul malzemesi desteği verildi.   

Nijer’de birçok alanda faaliyet gösteren TİKA, eğitim sektöründe gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda başkent Niamey’de bulunan Lossogoungou İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 500 öğrenciye okul malzemesi desteğinde bulunuldu.

Nijer’in toplam nüfusunun yüzde 49’u 0-14 yaş arasındaki bireylerden oluşuyor. Nüfusunun eğitim-öğretime erişim imkânı maddi imkânsızlıkların başı çektiği nedenlerden dolayı çok kısıtlı düzeyde yer alıyor. Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında temin edilen malzemeler düzenlenen törenle öğrencilere dağıtıldı.

Törene, Nijer Niamey-1 Bölgesindeki İlkokullardan Sorumlu Genel Müfettiş Abdoullaye Alhassane, Nijer İlköğretim Bakanlığı Genel Müdürü Assoumanu Amadou, TİKA yetkilileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Nijer İlköğretim Bakanlığı Genel Müdürü Amadou törende yaptığı açıklamada, TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle öğrencilerin 2015- 2016 eğitim öğretim yılına daha motive gireceklerini ve eğitime verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nijer Niamey-1 Bölgesindeki İlkokullardan Sorumlu Genel Müfettiş Alhassane ise eğitim alanında TİKA ile her türlü işbirliğine açık olduklarını ve bu tür projelerinin devamını beklediklerini ifade ederek, Türkiye Cumhuriyetine Nijer Halkı adına teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türkiye’nin 2014 Kalkınma Yardımları Yüzde 47 Arttı

2014 yılında Türkiye’nin resmi kalkınma yardımları, özel akımlar dahil toplam yardım miktarı bir önceki yıla oranla yüzde 47,3’lük artışla 6,4 milyar dolara çıktı. Kalkınma yardımlarının dağıtımını Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) eşgüdümüyle...