Haberler

05 Ekim 2023

Nijer'de, TİKA'nın Destekleriyle Kurulan "Ahşap Yontu ve Eğitim Evi" Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle kurulan, TİKA Ahşap Yontu ve Eğitim Evi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Batı Sahra Altı ülkelerinde köklü bir geçmişe sahip olan ahşap işleme sanatı, bu ülkelerin kültürel kodlarını yansıtmakla birlikte turizm gelirlerine de önemli katkılar sunuyor. Öte yandan, ahşaptan mamul ev ve iş gereçleri, Batı Sahra halklarının gündelik yaşamlarında sıklıkla kullanılmaya ve önemini korumaya devam ediyor.

Son çeyrek yüzyılda dekoratif amaçlarla imal edilen ahşap ürünler, özellikle bu ülkelere gelen yabancı turistlerin en gözde hediyelik eşyalarından biri. Böylece, Afrikalı ahşap ustalarının ellerinden çıkan eserler, dünyanın birçok yerine ihraç ediliyor.

Diğer Batı Sahra Afrika ülkeleriyle birlikte, Nijer'de de dekoratif ahşap işlemeciliği giderek önem kazanıyor ve yenilikçi motiflerle işlenen ahşap ürünler ülke turizmine ve ekonomisine katma değer sağlıyor.

Diğer taraftan Nijer Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülke kültürüne ve turizmine katma değer sağlayan sanatsal faaliyetleri destekliyor ve özellikle işsiz gençleri zanaat edinmeleri amacıyla sanatsal üretime teşvik ediyor.

TİKA, Nijer’de kültürel ve sanatsal faaliyetlerini destekliyor

Yerli ve yabancı turistlerin Nijer’deki ilk durağı olan Nijer Ulusal Müzesi’nde, bakanlık sanatçısı olarak faaliyet gösteren 20’den fazla ahşap ustasının geçimini sağladığı “Ahşap İşleme Evi”, geleneksel mimariye uygun bir şekilde yeniden inşa edildi.

Ahşap ustalarının üretim faaliyetlerini icra edebileceği atölyenin yanına yeni ustaların yetiştirileceği ve sanata ilgi duyan vatandaşlara mesleki eğitimlerin verileceği bir eğitim evi de yapıldı.

TİKA’nın destekleriyle inşa edilen merkez; ahşap tezgâhlar, tabureler, elektrikli yontu aletleri, yontu bıçakları, testere, yapıştırıcı, zımpara, raflar, giysi dolabı, mengene, hızar, iş kıyafetleri ve tamamlayıcı diğer ekipmanlar ile donatıldı.

Ayrıca merkezin avlusuna, müzeyi ziyarete gelen misafirlerin dinlenebileceği geleneksel tarzda inşa edilmiş dinlenme alanı oluşturuldu.

Gençlere, ahşap işleme sanatı öğretiliyor

Merkezde ilk etapta, Sanatsal Faaliyetler Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda belirlenen 2’si kız olmak üzere 10 genç, Nijerli ustaların rehberliğinde 40 gün sürecek bir mesleki eğitime tabi tutulacak.

TİKA Ahşap Yontu ve Eğitim Evi’nin resmi açılış töreni, Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, Nijer Ulusal Müzesi Müdürü Haladou Mammane ve Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi Başhekimi Rezzan Sümeli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende Nijer ulusal basınına konuşan Büyükelçi Çınar, üretim ve eğitim amaçlı inşa edilen iki bloklu yapının müze faaliyetleri için önemli bir yer edineceğini, Nijer’in sanatsal potansiyelini harekete geçireceğini ve birinci sınıf ekipmanlarla donatılan eğitim evinde, mevcut yeteneklere de mesleklerini icra etmelerinde önemli olanaklar sağlayacağını söyledi.

Sonraki Haber

“Bir Yol Bir Kuşak; Göç, Turizm ve Ekonomi Politik” Sempozyumuna, TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi iş birliğinde Taşkent Alfraganus Üniversitesi ev sahipliğinde “Bir Yol Bir Kuşak; Göç, Turizm ve Ekonomi Politik” başlıklı uluslararası sempozyum gerçekleştirildi. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen...